خدمات پزشکی

تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو
تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

تجربیات بیماران تعویض مفصل زانو  از حس تازگی در راه رفتن  و رفع دردهای چند ساله گزارش  میدهد . مفصل زانو یکی از مهم‌ترین مفاصل بدن است که برای حرکت و پشتیبانی از انتقال وزن بدن استفاده می‌شود. برای تعیین زمان تعویض مفصل زانو، باید به عوامل مختلفی مانند سن ، فعالیت فیزیکی ، سطح فعالیت ، شرایط بالینی ، شدت درد و فعالیت‌های روزانه فرد توجه نمود . هر گونه سوال درباره هزینه تعویض مفصل زانو  ، بایدها و نبایدها از این جراحی و مراقبت های بعد از عمل دارید با تیم جراحی بهار طب کاران در میان بگذارید . همراه ما باشید

چرا تعویض مفصل زانو ؟

زانو مفصلی بوده که سه استخوان ران درشت نی ( تیبیا ) و کشکک در ساختمان آن شرکت دارند ؛ مفصل زانو احاطه شده توسط یک کپسول مفصلی , غشاء زلاله ای و رباط هاست ؛ مایع زلاله ای موجب کاهش اصطکاک حرکت شده و نیز در تغذیه غضروف های مفصل نقش مهمی دارد ؛ دردها و ناراحتی ها مربوط به مفصل زانو در سال های اخیر بسیار زیاد شده اما علم پزشکی نیز همواره با پیشرفت همراه بوده است عمل تعویض مفصل زانو که با عنوان آرتوپلاستی زانو نیز شناخته می شود از جمله عمل های جراحی موفق مرتبط به زانوست .

 • تعویض مفصل زانو چیست ؟
 • مهم ترین دلیل برای آرتوپلاستی زانو
 • کاندیدای مناسب برای عمل تعویض مفصل در زانو
 • نحوه عمل آرتوپلاستی
 • مدت عمر مفصل جایگزین شده در زانو
 • مزایا و عوارض آرتوپلاستی
 • مراقبت های پس از عمل تعویض مفصل زانو
 • هزینه عمل آرتوپلاستی در ایران در سال 1402

تعویض مفصل زانو چیست ؟

در انتهای استخوان ها و محل قرار گیری مفصل بافت انعطاف پذیر غضروفی قرار گرفته است که بنا به دلایلی اعم از آسیب , تصادف , بیماری های مزمن و یا ساییدگی مفصل زانو این غضروف ها تخریب می شود که در نتیجه اصطکاک افزایش یافته و موجب ساییدگی استخوان ها و بروز درد در ناحیه زانو می شود عمل تعویض مفصل زانو به بهبود وضعیت بیمار و کاهش درد کمک می کند ؛ عمل تعویض مفصل زانو زمانی صورت میگیرد که درمان های غیر جراحی تأثیر گذار نباشند و کیفیت زندگی بیمار تحت تأثیر قرار گیرد ؛ عملکرد این مفاصل مصنوعی طبیعی بوده و با توجه به شرایط و نحوه استفاده طول عمر بالایی دارند اما اگر فرد در طول زندگی اضافه وزن ناشی از افزایش وزن داشته باشد و یا اینکه تمرینات فیزیکی شدید داشته باشد ممکن است دچار در رفتگی و یا شکستگی شود و یا اینکه جدا شود .

هزینه جراحی رشد قد

مهم ترین دلیل برای آرتوپلاستی زانو

 • خوردگی مفصل زانو در صورتی که درمان های غیر جراحی جواب گو نباشند .
 • آرتروز و آرتریت روماتوئید
 • کجی مفصل زانو به طوریکه در دیگر مفاصل تأثیر منفی بگذارد .
 • دو یا سه مفصل بیمار به شدت آسیب دیده باشند .

کاندیدای مناسب عمل تعویض مفصل در زانو

افرادی کاندیدای مناسب برای جراحی مفصل زانو هستند که روش های غیر جراحی در بهبود آنها تأثیر ندارد هنگامی پزشک جراحی تعویض مفصل زانو را برای بیمار انتخاب می کند که برای بیمار سود ان از زیاد آن بیشتر باشد .از جمله زانودردهایی که نیازمند این جراحی است شامل

 • زانودردهایی همراه با سفتی و خشکی شدید زانو
 • زانودرد هایی که مانع از فعالیت روزانه می شوند .
 • زانو دردهای که در زمان استراحت بهبود نمی یابند .
 • زانو دردهایی که موجب بد شکلی زانو می شوند .

نحوه عمل آرتوپلاستی

پزشک برای دسترسی به قسمت سیب دیده مفصل در قسمت فوقانی زانو برش ایجاد می کند طول استاندارد این برش تقریبا 25 سانتی متر است اما در یک روش کم تهاجمی می توان برشی به اندازه 10 سانتی متر ایجاد نمود در حین جراحی پزشک کشکک را کنار زده و غضروف و استخوان آسیب دیده را تخلیه نموده و قطعات فلزی و پلاستیکی را جایگزین می کند این جراحی ممکن است حدود 1.5 تا 2 ساعت طول بکشد .

مدت عمر مفصل جایگزین شده در زانو

با توجه به شرایط وزن , بیماری زمینه ای و نوع استفاده که از مفصل می شود مفصل جایگزین شده حدود 15 تا 20 سال کارایی خواهد داشت .

مزایا و عوارض آرتوپلاستی

از مهم ترین مزایای جایگزین کردن مفصل زانو تسکین درد شدید می باشد همچنین بهبود وضعیت جسمانی بیمار موجب بازگشت وی به انجام فعالیت های روزانه می شود که در روحیه و سطح رضایت فرد تأثیر شگرفی خواهد داشت .

عوارض آرتوپلاستی چیست ؟

عفونت کردن مفصل زانو , لخته شدن خون , در مفصل زانو , شل شدن مفصل مصنوعی , محدود شدن دامنه حرکتی , آسیب دیدن عصب های زانو حین عمل جراحی , واکنش آلرژیک بدن به مفصل زانو از جمله عوارض عمل تعویض مفصل زانو است اما کم شدن این عوارض به سن بیمار , با تجربه بودن جراح ارتوپد , نوع جراحی و سلامت عمومی و شرایط بدنی بیمار بستگی دارد .

مراقبت های پس از عمل تعویض مفصل زانو

بیمار باید تا جایی که می تواند در منزل استراحت کند بهتر است راه رفتن از فواصل کم و به کمک عصا یا واکر چند روز پس از جراحی شروع شود , هنگام راه رفتن نباید فشار زیادی به مفصل زانو وارد شود بیمار باید  فعالیت هایی مانند ورزش کردن یا دوچرخه سواری تا چند هفته پس از جراحی انجام ندهد ؛ نشستن بیمار بیشتر از یکساعت ممنوع است زیرا موجب تورم در پا می شود تا چهار هفته پس از عمل نمی توان رانندگی کرد و نباید اجسام سنگین بیش از 5 کیلو را تا چند هفته پس از جراحی بلند کرد .

هزینه تعویض آرتوپلاستی در ایران در سال 1402

هزینه جراحی زانو و تعویض مفصل آن به دو بخش هزینه پروتز زانو و بیمارستان تقسیم می شود ؛ قیمت پروتز های پر مصرف و متعارف اولیه با ملحقات سیمان و تأمبن ست و وسایل و… با توجه به برند و کشور سازنده و مرغوبیت آن نزدیک به 7 تا 10 میلیون تومان است این قیمت با تغییر نرخ ارزها فعلا تغییری نکرده و با نرخ تقریبا مشابه سال قبلو نیز نوسانات بعدی قابل پیش بینی نیست , هزینه هر پروتز حدود 5 تا 5/5 میلیون را تأمین اجتماعی پرداخت می کند و شرط قبول هزینه توسط بیمه داشتن 5 سال بیمه بودن فرد است هزینه این نوع عمل به جزء قیمت پروتز با نرخ دولتی برای بیمارستان خصوصی  با احتساب 3 تا 4 روز بستری , هزینه اتاق عمل , هزینه تخت بستری و…حدود 7 تا 10 میلیون و با داشتن بیمه پایه تقریبا 5 تا 8 میلیون است .

هزینه عمل مفصل شارکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *