خدمات پزشکی

اوزون تراپی زانو

اوزون تراپی زانو
اوزون تراپی زانو

اوزون تراپی زانو

تزریق گاز اوزون به زانو یکی دیگر از روش های درمانی عفونت های زانو میباشد  . از مزایای تزریق گاز اوزون به زانو میتوان به تقویت سیستم ایمنی در ناحیه زانو ، اکسیژن رسانی به زانو ، فعال سازی سلولهای بنیادی ، ترمیم زخم و عفونت های مختلف و سم زدایی زانو اشاره کرد . تیم جراحی بهار طب کاران در خصوص اوزون تراپی زانو مشاوره میدهد . برای کسب اطلاعات بیشتر از هزینه تزریق اوزون به زانو ، دورن نقاهت و کلیه بایدها و نبایدهای اوزون تراپی با پزشک فوق تخصص ارتوپد بهار طب کاران تماس بگیرید .

اوزون تراپی زانو چیست ؟

اوزون تراپی نوعی روش درمانی بوده که در آن برای بهبود و درمان بعضی بیماری ها گاز یا مایع یا محلول اوزون دار از طریق خوراکی , تزریقی و پوستی وارد بدن بیمار می شود ؛ اوزون تراپی زانو یکی از روش های درمانی جدید برای درمان زانو درد است از این روش برای درمان انواع آرتروز زانو به خصوص استئوآرتریت زانو و نیز درمان پارگی منیسک زانو استفاده می شود در این روش اوزون به زانو تزریق می شود .

 • اقدامات قبل از اوزون درمانی زانو
 • نحوه اوزون درمانی زانو چگونه است ؟
 • اوزون درمانی زانو چه فوایدی دارد ؟
 • عوارض اوزون تراپی زانو
 • مراقبت های پس از اوزون درمانی زانو
 • اوزن درمانی بهتر است یا جراحی زانو ؟
 • هزینه اوزون درمانی زانو چقدر است ؟
 • اوزون درمانی زانو باید در چه فواصل زمانی استفاده شود ؟

اقدامات قبل از اوزون درمانی زانو

قبل از اوزن درمانی زانو باید با پزشک مشورت شود ممکن است پزشک برای این کار خون را از زانو بیمار گرفته و آن را با گاز اوزون ترکیب نماید اگر اوزون تراپی از طریق خون بیمار انجام شود شب قبل از درمان باید به طور کامل استراحت کند  و روز درمان باید صبحانه سالم و مقوی و مقدار زیادی آب بنوشد همچنین باید از مصرف هر نوع ویتامین و مواد معدنی 12 ساعت قبل از درمان خودداری شود .

هزینه تزریق ژل به زانو چنده  ؟

نحوه اوزون درمانی زانو چگونه است ؟

در اوزون تراپی زانو پزشک از طریق دستگاه مولد ازن و با سوزن های مخصوص و با توجه به تصاویر فلورسکوپ گاز ازن را به روش کاملا مستقیم به محل مورد نظر انجام می دهد ؛ اوزون درمانی زانو یک شوک درمانی برای برگرداندن هومئوستازی به ناحیه آسیب دیده زانو است ؛ پس از این ازن با غلظت مشخص به زانو تزریق می شود ازن تحت تأثیر واکنش های کاملا بیوشیمیایی و توسط تحریک عروق زانو غضروف ها را ترمیم نموده و موجب کاهش التهاب در ان قسمت می شود .

 اوزون درمانی زانو چه فوایدی دارد ؟

 • اوزون سایتوکاین های ضد التهابی را فعال کرده و در محل آسیب دیده التهاب را کاهش می دهد .
 • اوزون میزان گلیکولیز گلبول های قرمز خون و سنتز مولکول 2 و 3- دی فوسفوگلیسرات را افزایش داده و موجب جداسازی اکسیژن از هموگلوبین شده که باعث افزایش اکسیژن آزاد در بافت ها می شود .
 • در نتیجه اوزون عوامل بیماری آرتروز زانو را حذف و موجب درمان آن می شود .

عوارض اوزون تراپی زانو

اوزون باید به میزان مناسب و در محل صحیح استفاده شود و از استنشاق آن باید اجتناب شود اگر این گاز وارد دهان , بینی و یا چشم شود می تواند موجب سرفه , سوزش , حالت تهوع , استفراغ و یا سردرد شود اگر فرد به میزان زیادی در معرض این گاز قرار بگیرد می توان مشکلات تنفسی را ایجاد نماید ؛ از دیگر عوارض نادر می توان به بالارفتن فشار خون و بی حسی در سرانگشتان و سرگیجه اشاره کرد .

هزینه تعویض مفصل دو تا زانو چقدره ؟

مراقبت های پس از اوزون درمانی زانو

 • بیمار باید دو روز استراحت کند و فعالیت های سنگین را انجام ندهد با این کار مانع بروز اختلال در روند بهبودی و ساخت کلاژن خواهد شد .
 • برای کاهش التهاب تا 48 ساعت از پدهای گرم و سپس کمپرس یخ و در انتها بالانگه داشتن موضع تزریق توصیه می شود .
 • تا دو هفته در رژیم غذایی روغن ماهی و مکمل های آن و پروتئین را بگنجانید .
 • اگر در محل احساس درد دارید با راهنمایی پزشک از داروهای طبیعی استفاده کنید و مصرف داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن به هیچ عنوان توصیه نمی شود .

اوزون درمانی بهتر است یا جراحی زانو ؟

در رابطه با اینکه اوزن تراپی زانو بهتر است یا جراحی زانو ؟ باید گفت اوزون درمانی ویژگی های خاص خود را دارد ؛ گاز اوزون خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتریایی داردبنابراین امکان عفونت در محل تزریق کم است اما در جراحی باز احتمال عفونت بیشتر است ؛ از لحاظ هزینه نیز هزینه اوزون درمانی کمتر از جراحی و تعویض مفصل زانواست ؛ در اوزون تراپی نیاز به بیهوشی نیست اما در جراحی زانو فرد بیهوش شده و نیز دوره نقاهت اوزن درمانی زانو کمتر است .

هزینه اوزون درمانی زانو چقدر است ؟

نمی توان دقیق هزینه اوزون تراپی زانو را مشخص نمود زیرا روند درمان بر اساس عارض مورد نظر و طول مدت درمان متفاوت بوده و از طرفی هزینه درمان توسط شرکت های بیمه تحت پوشش قرار نمی گیرد .

اوزون درمانی زانو باید در چه فواصل زمانی استفاده شود ؟

به طور معمول 3 تا 4 بار در هفته استفاده از این روش محسوب می شود برای جلوگیری از بروز عوارض باید بین هر جلسه 3 ساعت فاصله وجود داشته باشد اوزون پس از وارد شدن به بدن به مدت 10 دقیقه ماندگار است و هنگامی که با پروتئین در خون تماس پیدا کند موجب تولید گلوتاتیون می شود در رابطه با جلسات درمانی آن نیز باید گفت اگر اوزون در روش تزریق داخل وریدی به 8 تا 30 جلسه درمانی در مدت 4 تا 15 هفته نیاز بوده که هر جلسه نیم ساعت تا 45 دقیقه به طول می انجامد .

هزینه عمل رشد قد با الیزاروف چقدره ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *