مقالات پزشکی

تا چه سنی رشد میکنیم ؟

تا چه سنی رشد میکنیم ؟
تا چه سنی رشد میکنیم ؟

تا چه سنی رشد می کنیم ؟

بسیاری از ما دوست داریم به دلیل زیبایی بیشترچند سانتی متر بلند قد تر باشیم ؛ اما غیر از زیبایی قد در همه جنبه های زندگی تأثیر بالایی داشته  است ؛ همه ما می دانیم که در پشت پرده علت تفاوت قد در بین افراد مختلف عوامل ژنتیکی وجود دارد و به طور قابل توجهی به کیفیت زندگی تأثیر می گذارد بر اساس تحقیقات مردان و زنانی که قد بالاتری برخوردارند میزان شادی بالاتری نسبت به افراد کوتاه قد دارند ؛ اما یک سوال تا چه سنی رشد می کنیم ؟ رشد قد دختر و پسر تا چه سنتی است و اینکه آیا پس از بلوغ راه کارهایی برای افزایش قد وجود دارد یا خیر ؟ بهار طب کاران تیم جراح افزایش قدو ناهنجاریهای رشد با بروزترین تجهیزات روز جراحی رشد استخوان در خدمت شماست . برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با  :

  • تا چه سنی رشد می کنیم ؟
  • رشد قد پسران تا چه سنی است ؟
  • رشد قد دختران تا چه سنی است ؟
  • عوامل تأثیر گذار بر رشد قد
  • راه کارهای افزایش قد قبل از بلوغ
  • بهترین روش افزایش قد پس از بلوغ

جراحی رشد قد با الیزاروف را تجربه کنید

تا چه سنی رشد می کنیم ؟

برای اینکه به این سوال جواب دهیم اینکه تا چه سنی رشد می کنیم ؟ باید گفت در استخوان های دراز در بدن ما مانند استخوان ران و استخوان ساق پا ناحیه ای به نام اپی فیز وجود دارد این قسمت مولد بوده و با تکثیر سلولی تا زمانی که غضروف است و هنوز سفت و استخوانی نشده موجب افزایش قد می شود افزایش قد تا زمانی ادامه می یابد که هورمون رشد ترشح می شود یعنی تا پایان دوران بلوغ این منطقه در استخوان غضروفی بوده و امکان افزایش قد وجود دارد .

رشد قد پسران تا چه سنی است ؟

پسرها در حدود 11 یا 12 سالگی به بلوغ می رسند و شروع به رشد می کنند رشد قد پسران دیرتر شروع می شود به طوریکه حتی پس از بلوغ و تا اواخر نوجوانی هم ادامه دارداکثر پسر ها تا سن 16 تا 18 سالگی تقریبا به قد کامل خود می رسند  راه های افزایش قد در 15 سالگی برای پسران داشتن تغذیه سالم و سرشار از موا مغذی همراه با ورزش کردن و حرکات کششی و تقویتی است ؛ میانگین قد پسران 20 سال به بالا 175.4 سانتی متر است در 10 سالگی اولین شروع بلوغ نیمی از پسران زیر 138.5 سانتی متر رشد قدی دارند .

رشد قدی دختران تا چه سنی است ؟

دختران از یک تا دو سال مانده به قاعدگی ناگهان حسابی قد می کشند در بیشتر دخترها بلوغ بین 8 تا 13 سالگی رخ داده و جهش رشد قد هم بین 10 تا 14 سالگی اتفاق می افتد در طول یک یا دو سال پس از اولین عادت ماهیانه 2 تا 5 سانتی متر دیگر قد کشیده و به قد دوران بزرگسالی خود می رسند بسن رشد قد دختر معمولا در 14 یا 15 سالگی به پایان می رسد .

4 عامل مهم و تأثیر گذار بر رشد قد

به این سوال که تا چه سنی رشد می کنیم ؟  و رشد قدی دختران و پسران تا چه سنی است ؟ پاسخ دادیم اما مهم ترین عوامل تأثیر گذار در رشد را می توان موارد زیر دانست :

  • ژنتیک
  • تغذیه مناسب
  • ورزش کردن
  • خواب کافی
مرکز درمان کوتاهی پا  در تهران

راه کارهای افزایش قد قبل  از بلوغ

داشتن رژیم غذایی متعادل و مغذی :

یک رژیم غذایی سالم شامل پروتئین ها , کربوهیدرات ها , چربی و ویتامین ها به نسبت صحیح و متعادل همچنین پروتئین های بدون چربی باید به مقدار کافی همراه با سبزیجات برگ دار و مواد غنی از مواد معدنی مانند کلسیم و پتاسیم مصرف شوند تا حد امکان مصرف کربوهیدرات های ساده مانند پیتزا ,کیک , شیرینی را حد امکان محدود کنید سعی کنید غذاهایی استفاده کنید تا روی و زینک زیادی داشته باشند .

ورزش و تمرینات کششی :

حرکات کششی تأثیر زیادی بر قد کودک داشته و به کشیده شدن ستون فقرات کمک می کند , آویزان شدن از میله بارفیکس و طناب زدن از ورش های مؤثر برای افزایش قد محسوب می شود .

خواب کافی :

کودک باید در اکثر اوقات 8 ساعت خواب کافی داشته باشد تا قد وی بلند تر شود ؛ هورمون رشد در کودکان تنها زمانی ترشح می شود که کودک می خوابد .

جذب ویتامین دی از نور خورشید :

نور خورشید منبع عالی ویتامین دی بوده که به رشد ماهیچه و استخوان کمک می کندسایر منابع ویتامین دی شامل ماهی های پر چرب و غذاهای دریایی , قارچ و زرده تخم مرغ می باشد .

مکمل های دارویی :

داشتن یک رژیم غذایی سالم به تنهایی موجب افزایش قد نمی شود , برخی شواهد نشان می دهد مکمل های می توانند به افزایش قد در کودکان کمک کنند اما این موضوع تحت شرایطی خاص محقق می شودبه عنوان مثال اگر کودکی از شرایط و بیماری هایی رنج می بردکه بر هورمون رشد او تأثیر می گذارد ممکن است پزشک مکمل حاوی هورمون رشد مصنوعی را برایش تجویز کند ؛ تزریق این هورمون برای کودکانی که کمبود هورمون رشد دارند یا دچار دیگر بیماری هایی هستند که موجب کوتاهی قد می شود تجویز می شود .

بهترین روش افزایش قد پس از بلوغ

جراحی افزایش قد :

بهترین روش برای افزایش قد در بزرگسالی استفاده از روش جراحی است ؛ عمل جراحی افزایش قد با کاربرد روش جراحی استئوتومی ( برش استخوان ) در هر دو ساق یا هر دو ران انجام می شود در روش قدیمی تر دستگاهی از بیرون روی اندام مورد نظر نصب می گردد تا به تدریج با چرخش مهره های دستگاه فضای محل برش افزایش یابد اما در روش جدید تلسکوپی درون استخوان قرار داده می شود و قطعه خارجی روی پا مانند روش اکسترنال فیکساتور قرار داده نمی شود ؛بهترین سن برای جراحی نیز 20 تا 30 سالگی است زیرا بدن مانند گذشته استخوان جدیدی تشکیل نمی دهد اما استخوان به حداکثر قدرت و جرم می رسد اما پس از 40 سالگی به تدریج توده استخوانی کاهش می یابد .

هزینه تعویض مفصل زانو چقدره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *