مقالات پزشکی

بهترین راه افزایش قد بعد از سن رشد چیست ؟

افزایش قد بعد از سن رشد
افزایش قد بعد از سن رشد

آیا افزایش قد بعد از سن رشد امکان پذیر است  ؟

یکی از سوالاتی که بدون شک تمامی افراد کوتاه قد در گوگل سرچ کرده اند این است که : راه افزایش قد بعد از سن رشد چیست ؟  ، یا مواردی مانند: چطور در بزرگسالی بلند قد شوم ؟ ، آیا بعد از 20 سالگی رشد میکنم ؟ آیا میشود در بزرگسالی هم دوباره رشد کرد  ؟ و…. کلی سوالات مشابه که درباره رشد دوباره قد بعد از بسته شدن صفحه رشد را میخواهیم در این مقاله ساده تر کنیم تا هم شما از این بلا تکلیفی بیرون بیایید و  هم بتوانید راهی برای رشد دوباره در بزرگسالی پیدا کنید .  همراه ما باشید

سن رشد چیست  ؟ 

قبل از بررسی مسئله  افزیش قد بعد از سن رشد  ، برمیگردیم به تحولات انسان از دوران شکل گیری اولین استخوان تا بسته شدن صفحه رشد . سن رشد به بازه زمانی گفته میشود که در آن رشد فرد  توسط  سلولهای غضروفی صورت میگیرد  و طول استخوان ها بیشتر میشود . اولین استخوانی که در جنین شکل میگیرد استخوان ترقوه است  و استخوان های بعدی به مرور شکل اولیه خود را تشکیل میدهند تا نوزان به دنیا می آید . ما در بدو تولد حدود 300 استخوان در بدن داریم که به مرور زمان با ترکیب برخی از  آنها ،  تعداد استخوان هایمان (در صورت عدم برخی ناهنجاریهای مادرزادی ) به 203 استخوان میرسد . حال ما میمانیم و رشد این 203 استخوان .

هزینه عمل افزایش قد چقدر است  ؟

قد طبیعی   در سن رشد چقدر  است ؟

 • قد نوزان در بدو تولد معمولا حدود 40 سانتی متر است
 • بعد از یک سالگی نوزاد به حدود 55 سانتی متر میرسد
 • در 2 سالگی قد کودک به حدود 70 سانتی متر میرسد
 • در سه سالگی حدود 80 سانتی متر
 • در 4 سالگی حدود 90 سانتی متر
 • و ….. به همین ترتیب  تا 9 سالگی سالانه حدود 10 سانتی متر رشد طبیعی قد کودک است (در سن 10 سالگی معمولا بین 130 تا 140 سانتی متر قد کودک شماست  )
 • این رشد در 10 سالگی کمتر به چشم میخورد و معمولا اگر مشکلی در کودک نباشد در این سن بین 140 تا 145
 • در دختران رشد در 10 تا 12 سالگی بیشتر است اما در سن 13 سالگی پسران به مرحله جهش رشد میرسند و وارد دوران بلوغ میشوند   .
 • و سن رشد در پسران تا 20 سالگی و در دختران تا 18 سالگی ادامه پیدا میکند و میانگین قد پسران  175 و میانگین قد دختران 165 میباشد .

(تمامی اعداد ذکر شده رشد قد در دوران مختلف حدودی میباشند  )

صفحه رشد چه زمانی بسته میشود  ؟

گاها در برخی مقالات و حتی برخی مراکز پزشکی میبینیم که صحبت از 20 سالگی برای دختران و 25 سالگی برای پسران از سن رشد صحبت میشود . اما  آنچه که متخصصی رشد ، پزشکان متخصص ارتوپدی و پزشکات غدد عنوان کرده اند ، پسران تا سن رشد پسران تا 20 سالگی و در دختران تا 18 سالگی است .   ما با چند نکات تاثیرگذار در رشد فرد شروع میکنیم  :

 1. ژنتیک مهمترین گزینه در میزان رشد شماست . (معمولا قد نهایی شما عدی بین قد پدر و قد مادر شماست )
 2. ورزش های کششی ، تمارین مختلف ، موقعیت شغلی  و کلیه مواردی که در تنظیم سوخت و ساز و فعالیت غده هیپوفیز شما و همچنین غده تیروئید تاثیر گذار هستند میتواند در این امر دخیل باشند
 3. سبک زندگی (زمانبندی صرف وعده های غذایی روزانه صبحانه / نهار / شام  ، برنامه غذایی حاوی پروتئین / ویتامین ها و…. تمامی مواد غذایی مصرف روزانه شما   ، وضعیت روحی  و ذهنی شما  و…. هر آنچه که در طول روز تجربه میکنید ) میتواند تاثیری کاملا مستقیم در رشد شما داشته باشد .
 4.  و در نهایت تلاش فرد در سن رشد و روی آوردن به داروهای خاص زیر نظر پزشک در میزان رشد قد موثر میباشد

و در نهایت زمانی که احساس کردیم بعد از 2 سال (معمولا 17 تا 19 ) رشد شما به حد اقل و صفر رسید بدانید صفحه رشد شما بسته شده است

آیا اصلاح و  درمان کوتاهی یکپا امکان پذیر است  ؟

نکات مهم درباره افزایش قد بعد از سن رشد

چرا احساس میکنیم بعضی افراد در بزرگسالی قد بلند شده اند   ؟

ما معمولا بعد از 20 سالگی شاهد رشد نخواهیم بود   ،  اما گاها فردی را میبینیم که احساس میکنیم همچنان در سن رشد است اما متوجه آن نیستیم که این پدیده میتواند در پی تغییر سبک زندگی فرد رخ داده باشد  و میزان رشدی که حس میکنیم نتیجه یک ترفند ساده باشد . در خصوص افزایش قد بعد از سن رشد  و افرادی که احساس میکنیم دوباره قدشان بلند تر شده است بد نیست نکته ای بگوییم . برخی عادات در سبک زندگی میتواند شما را بلند تر از آنچه که هستید جلوه دهد . مانند  :

 • کفش پاشنه بلند  : چیزی که میتواند خیلی راحت تغییری تا 10 سانت در طول قد مخاطب ما داشته باشد
 • پوشیدن لباس های راه راه  : این خطای دید میتواند فرد را بلند قد تر از چیزی که هست به ما نشان دهد .
 • فرم راه رفتن / ایستادن  و نشستن اصولی

آیا رشد تا 25 سالگی امکان پذیر است ؟

اگر بگوییم رشد بعد از 20 سالگی خود نوعی اختلال است شاید کمی نگران کننده باشد . اما تمامی پزشکان متخصص در این زمینه بر این باورند که در حالت طبیعی در دختران معمولا تا 18 سالگی و در پسران معمولا تا 20 سالگی رشد ادامه پیدا میکند و افزایش قد بعد از سن رشد (نهایتا 20 سالگی ) نمیتواند امکان پذیر باشد مگر اینکه فرد دچار اختلال رشد شده باشد که در این صورت امکان ناهماهنگی رشد در ایشان احتمال دارد (بایستی حتما زیر نظر پزشکان معاینه شده و آزمایشات متعددی انجام دهد ) . گاها دنبال کردن یک برنامه کامل و جامع ورزشی ، غذایی و تغییر سبک زندگی نیز شاید بتواند یک سال به سن رشد شما اضافه کند که همچنان رشد چندانی نیز در این بازه زمانی نخواهید داشت .

آیا با قرص ال آرژنین بعد از سن رشد بلند تر میشویم  ؟

ممکن نیست  ، این قرص را بهتر است در دوران نوجوانی زیر نظر پزشک مصرف کنید ، افزایش قد بعد از سن رشد با قرص ال آرژنین فقط یک تبلیغ است و نمیتواند صحت داشته باشد  .

آیا افزایش قد بعد از سن رشد با تزریق هورمون رشد امکان پذیر است  ؟

جواب درستی نمیتوانیم به این سوال بدهیم ، چرا که با این سبک هم اختلال رشد دیده شده است و هم رشد طبیعی ، در حقیقت شاید این سبک افزایش قد هنوز به تکامل نرسیده است .

آیا افزایش قد بعد از سن رشد با جراحی امکان پذیر است  ؟

بله ، تیم جراحی بهار طب کاران بارها این جراحی را ارائه کرده اند و نتیجه رشد را تا 15 سانتی متر نیز اثبات کرده اند . البته که هزینه جراحی افزایش قد بالاست و همچنین دوره نقاهت سخت تری  دارد . اما بهر حال میتوان جراحی رشد قد را مانند برخی روش های قطعی درمانی (مانند کاشت مو برای افراد طاس ، جراحی بینی برای افرادی که بینی بزرگی دارند و کاشت ابرو و…. ) تنها راه قطعی کوتاهی قد دانست  (البته تا الان این مسئله صدق میکند و معلوم در آینده چه روش های دیگری برای افزایش قد مطرح شود و درمان قطعی داشته باشند . )

آیا افزایش قد بعد از سن رشد با ورزش های کششی امکان پذیر است  ؟

این نکته را در بالا نیز  عنوان کرده ایم که این روش ها نمیتواند به استخوان رشدی دوباره دهد ، امااااااااااا : گاها فرد از گودی شدید کمر یا  حالت گوژپشتی برخوردارند که قد آنها کوتاه تر از آن چیزی که هست  (تاکید میشود آن چیزی که هست )نشان داده میشود . بنابراین با طی کردن روش های درمانی که ورزش های کششی نیز از همان سبک های درمانی است میتواند موثر باشد و فرد بلند قد تر دیده شود

آیا افزایش قد بعد از سن رشد با غضروف سازی امکان پذیر است   ؟

در حال حاضر چیزی به اسم غضروف سازی نداریم چرا که اگر بود  بجز مشکل کوتاهی قد بیشترین بیماری های آرتروز نیز درمان میشد .

آیا افزایش قد بعد از سن رشد با برنامه غذایی امکان پذیر است  ؟

خیر استخوان های شما بلند تر نمیشوند ،  اما با برنامه غذایی سالم میتوانید از پوکی استخوان و کلی بیماری های دیگر استخوان و مفاصل جلوگیری کنید .

چه زمانی برای زانو درد اوزون تراپی میکنیم  ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *