مقالات پزشکی

آناتومی زانو

آناتومی زانو
آناتومی زانو

آناتومی زانو

زانو بزرگترین مفصل انسان بوده و پیوند دهنده ران به ساق پا است ؛ زانو باید در هنگام ایستادن کل وزن بدن را تحمل نماید و هنگام رافتن و یا دویدن وزن بیشتری به آن وارد می شود همین دلیل نیز موجب می شود تا مشکلات زانو از جمله بیماری های شایع در تمام سنین باشد ؛ ضایعات زانو می تواند به چهار گروه اصلی اعم از ضایعات استخوانی , ضایعات رباطی , ضایعات تاندونی و ضایعات منیسک تقسیم می شود در ادامه در رابطه با ساختمان و آناتومی زانو و بیشتر می پردازیم . تیم جراحی بهار طب کاران با خدمات جراحی مفصل شارکو و پاهای پرانتزی در خدمت شماست . برای مشاوره و استعلام قیمت جراحی با ما تماس بگیرید و یا همراه ما بمانید با :

  • آناتومی استخوان های زانو و وظیفه آن ها
  • آناتومی رباط های زانو و وظیفه آنها
  • آناتومی تاندون های زانو و وظیفه آنها
  • آناتومی غضروف های زانو وظیفه آنها
  • منیسک های زانو
  • اعصابی که درون زانو قرار دارند

آیا مفصل شارکو درمان میشود  ؟

آناتومی استخوان های زانو و وظیفه آن ها

در خصوص ساختمان و آناتومی زانو باید گفت که این بخش از بدن از قسمت های مختلفی اعم از استخوان , رباط ها , تاندون ها , غضروف وماهیچه تشکیل شده که در ادامه هر یک را معرفی می کنیم .

تیبیا:

مهم ترین بخش زانو به استخوان زانو است مفصل این قسمت از چهار استخوان تشکیل شده از جمله استخوان درشت نی که همام استخوان ساق پاست ؛ در بخش فولانی استخوان تیبیا دو غضروف هلالی شکل به نام منیسک قرار داشته و علاوه بر اینکه فشارهای وارد شده به زانو را جذب می کند موجب حفظ ثبات زانو می شود .

کشکک :

استخوان دیگر زانو کشکک بوده این استخوان 3 گوش روی استخوان فمور یا همان ران قرار گرفته است هم پشت کاسه زانو و هم انتهای استخوان ران که محل قرار گیری کاسه زانو می باشد با غضروف سطح براق پوشیده شده است نقش این غضروف روان ساختن حرکت و کاهش اصطکاک است .

استخوان ران ( فمور ) :

فمور یا استخوان ران بلندترین اندام در بدن انسان بوده که قوی ترین استخوان نیز هست ؛ این استخوان نخستین استخوان اندام تحتانی بوده که در انتهای فوقانی خود در لگن خاصره قرار گرفته و مفصل ران را ایجاد می کند.

نازک نی :

نازک نی یا فیبولا استخوانی است که هم راستا با استخوان درشت نی ساق پا در قسمت خارج آن قرار دارد و مابین زانو مچ پا قرار گرفته است .

پا چنبری چیست ؟

آناتومی رباط های زانو و وظیفه آن ها

در آناتومی زانو به بخش رباط های زانو رسیدیم به طور کلی وظیفه رباط های زانو این است که استخوان به استخوان را اتصال داده و بهبود دهنده ثبات و قدرت زانو است .

رباط جانبی  خارجی زانو( LCL ) :

این رباط لیگامانی است که در قسمت خارجی زانو و زیر تاندون عضله دو سر رانی قرار گرفتهو از اپی کوندیل خارجی استخوان ران شروعو به سر استخوان نازک نی وصل می شودع این لیگامان موجب پایداری زانو در قسمت خارج شده و نیزموجب پایداری زانو می شود .

رباط جانبی داخلی زانو (MCL ) :

در سمت داخلی زانو قرار گرفتهو طول ان 8 تا 10 سانتی متر است استخوان ران را به استخوان ساق پا وصل می کندو همچنین قدرت و ثبات مفصل زانو را فراهم می کند .

رباط صلیبی خلفی و قدامی :

رباط صلیبی قدامی ( ACL ) در وسط زانو قرار گرفتهو مانع از کشیدن لبه بینی در جلوی استخوان ران می شود ؛ رباط صلیبی خلفی ( LCP ) در رابطه با رباط صلیبی قدامی کار می کند این رباط مانع از عقب کشیدن استخوان درشت نی در زیر استخوان ران می شود .

رباط کشکک ران :

رباط کشکک یا رباط پاتلار از رأس کشکک زانو مبدأ گرفتهو به بالای برجستگی درشت نی متصل می گردد ؛ رباط کشککی دنباله زردپی ماهیچه چهارسر ران بوده که به لبه ها و بخش پایینی سطح پسین متصل است .

آناتومی تاندون های زانو و وظیفه آنها

تادون ها بافت های ارتجاعی بوده که بخشی از بافت ماهیچه ای به حساب می آیند تاندون ها ماهیجه را به استخوان وصل می کنند تاندونهای بسیاری وظیفه ثبات مفصل زانو را عهده دار هستند دو مورد از مهم ترین تاندون ها که ماهیچه های اطراف زانو را به استخوان های زانو وصل می کند تاندون چهار سر ران و تاندون کشکک زانو است

اناتومی غضروف های زانو و وظیفه آنها

غضروف مفصل زانو در قسمت بالای استخوان درشت نی , انتهای پایین استخوان رانو روی سطح پشت استخوان کشکک زانواین غضرف سطحی صاف داشته و حرکت استخوان مفصل را راحت تر می کند , کاهش اصطکاک بین استخوانی از اصی ترین وطایف غضروف مفصل استخوان است .

منیسک های زانو

در درون زانو بیم دو استخوان ران و تیبیا دو واشر به نام منیسک قرار گرفته که یکی از داخل و یی در خارج از زانو قرار دارد مهم ترین وظیفه منیسک ضربه گیری است .یعنی نیروهایی که به زانو وارد می شود را به طور مساوی به سطح استخوانی انتقال می دهد .

اعصابی که درون زانو قرار دارند

در انتهای این مقاله با عنوان آناتومی به اعصابی که درون زانو قرار دارند رسیدیم ؛ عصب سیاتیک از پشت زانو عبور کرده و در داخل زانو به دو عصب تیبیال و پرونئال مشترک تقسیم می شودعصب تیبیال به عضلانی که موجب حرکت پنجه های پا به طرف پایین می شوند عصب شده به عنوان مثال هنکامی که پای خود را روی پدال گاز فشار می دهیم؛ اما عصب فیبولار موجب حرکت عصب دادن  به عضلاتی می شودکه باعث می شوند پنچه پای مابه طرف عقب خم شود مانند هنگامی که از روی پدال گاز پا را بر می داریم .

عمل جراحی پاهای پرانتزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *