مقالات پزشکی

علت انحراف شست پا چیست ؟

انحراف شست پا
انحراف شست پا

علت انحراف شست پا چیست ؟

انحراف شست پا نوعی برآمدگی استخوانی در مفصل پایه انگشت بزرگ می باشد , انحراف شست پا که با عنوان هالوکس والگوس نیز شناخته می شود شایع ترین دفورمیتی پا بوده که علاوه بر مسئله زیبایی می تواند بسیار دردناک باشد و بر کیفیت زندگی تأثیر منفی بگذارد در صورتی که این عارضه درمان نشود در مراحل پیشرفته می تواند راه رفتن را غیر ممکن کند , همانطور که گفته شد علت انحراف شست پا رشد یک برجستگی استخوانی اضافی به سمت بیرون در انگشت شست پا می باشد ؛ فشار وارد شده به پا هنگام راه رفتن , ایستادن طولانی مدت و استفاده از کفش های تنگ زمینه ساز این عارضه است . تیم جراحی بهار طب کاران با خدمات جراحی رشد پای کوتاه در خصوص درمان کوتاهی پا مشاوره میدهد . برای مشاوره با پزشک ارتوپد  در تهرانسر با ما در تماس باشید و یا همراه ما باشید با :

 • علایم انحراف شست پا
 • علت انحراف شست پا یا هالوکس والگوس چیست ؟
 • عوارض انحراف شست پا
 • روش های درمانی انحراف شست پا
پزشک فوق تخصص ارتوپد در تهرانسر

علایم انحراف شست پا

 • درد و تورم در مفصل انگشت شست پا که با ایستادن بیشتر می شود .
 • بزرگ شدن تدریجی برجستگی در کنار پا
 • تغییر در حالت راه رفتن
 • دشوار شدن راه رفتن
 • کج شدن انگشت شست پا و انگشتان کوچکتر

علت انحراف شست پا یا هالوکس والگوس چیست ؟

کفش های تنگ یا پاشنه بلند :

 استفاده از کفش تنگ یا پاشنه بلند می تواند با مالش بر روی بافت مفصل هالوکس والگوس را تحریک کند فشار ناشی از کفش تنگ تورم و درد را بیشتر می کند ؛ هیچ گاه کفش تنگ خرید به این خیال که کفش با پوشیدن به تدریج جا باز می کند ؛ پاشنه و پا علاوه بر حس راحتی باید فیت کفش هم باشد پشت کفش باید پاشنه را کاملا در بر گرفته و اجازه سر خوردن و حرکت در کفش را ندهد وقتی برای امتحان کفش سرپا می ایستید باید حدود یک سانتی متر جلوی بلندترین انگشت پایتان در داخل کفش فضای خالی وجود داشته باشد .

وراثت :

از دیگر علت انحراف شست پا وجود یک مشکل ساختاری ارثی در پاها می باشد ؛ کسانی که زمینه ارثی بیماری را دارند می تواند علت این عارضه و انحراف شست پا باشد .

آرتریت روماتوئید :

از دیگر علت انحراف شست پا آرتریت روماتوئید است ؛ آرتریت روماتوئید یک اختلال مزمن در سیستم ایمنی بدن بوده که موجب التهاب مفاصل می شود در این بیماری بافت بدن به اشتباه توسط سیستم ایمنی مورد حمله قرار میگیرد ؛ ابتلا به این بیماری التهابی خطر ایجاد انحراف در شست پا را می افزاید .

عوارض انحراف شست پا

 • ایجاد خارهای استخوانی
 • چکشی شدن استخوان
 • آرتروز و التهاب مفاصل
 • بروسیت ( کیسه های حاوی مایع سینوویال بوده که در اطراف مفاصل وجود دارند .
هزینه عمل جراحی انگشت کوتاه مادرزادی پا چقدره  ؟

روش های درمانی انحراف شست پا

پوشیدن کفش مناسب :

به طورکلی از پوشیدن کفش پاشنه بلند و نوک باریک خودداری کنید, کفش هایی بپوشید که کف پهن و انعطاف پذیری داشته و از پاها محافظت کنند کفش هایی مناسب مانند صندل ها , کفش های ورزشی و کفش های چرمی نرم مناسب هستند همچنین کفش ها باید پشتی محکم و مقاوم داشته باشند تا چاشنه انها راحت بوده و در حین راه رفتن ثابت بمانند .

استفاده از کفی های طبی :

کفی های طبی آماده در داروخانه به فروش می رسند استفاده از کفی طبی می تواند از قوس پا حمایت کند .

ماساژ پا :

می توانید برای بهبود انحراف شست پا به یک متخصص ماساژ مراجعه کنید زیرا ماساژ موجب کاهش تنش عضلانی و افزایش تحرک مفصل شده و جریان خون را افزایش می دهد ؛ ماساژ پا را به سه جلسه ماساژ 30 دقیقه ای در هفته شروع کرده و ببینید که چگونه این بیماری را تحت تأثیر قرار میدهد پس از ماساز آب زیادی بخورید تا مواد زائد التهابی از بدن خارج شوند ننوشیدن آب پس از ماساژ ممکن است موجب سر درد و تهوع شود .

طب سوزنی :

طب سوزنی یکی دیگر از روش های کاهش درد انحراف شست پاست ؛ در طب سوزنی سوزن ها را در نقاط انرژی روی پوست فرو کرده تا درد و تورم کاهش پیدا کرده و بیماری را درمان کنند تحقیقات نشان داده که طب سوزنی برای درمان درد مفاصل مفید است .

آتل شست پا :

از اسپیلنت یا بانداژ برای اصلاح انحراف شست پا یا جلوگیری از بازگشت ان پس از جراحی استفاده شود ؛ معمولا هنگان خواب روی پا بسته می شوند باید توجه کنید که هنگام استفاده از اسپیلنت یا بانداژ هالکوس والگوس از ایستادن یا راه رفن خودداری کنید .

لیزر درمانی :

لیزر درمانی MLS به علت امنیت و اثر بخشینوعی درمان غیر تهاجمی درد پا برای انحراف شست پا است البته در برخی موارد بسیار ضعیف نتایجی مشاهده شده است اما علم پزشکی استفاده از لیزر را برای درمان این بیماری رد کرده است ؛ با این حال این شیوه ضمن افزایش تحرک درد و التهاب را کاهش می دهد .

استفاده از مسکن ها :

استفاده از مسکن ها بدون نسخه در زمان نیاز اعم از استامینوفن یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن می تواند به کاهش درد کمک کند .

جراحی :

در صورتی که درمان های غیر جراحی جوابگ نباشند در مان های جراحی برای شست پای کج توصیه می شود در قوز شست پا , استخوان ها , رباط ها , تاندون ها و اعصاب به محل اصلی خودشان برگردانده شده و برآمدگی از بین می رود ؛ روش های جدید عمل هالوکس والگوس شامل بریدن استخوان هاو قرار دادن مجدد آنها توسط پین های فلزی می باشد ؛ روش های سنتی عمل جراحی هالوکس والگوس می تواند کاملا دردناک باشد و دوران نقاهت زیادی نیز نیاز داشته باشد.

فیزیوتراپی پس از عمل هالوکس والگوس :

پس از جراحی فیزیوتراپ می تواند به شما کمک کند تا قدرت و حرکت انگشت شست پا را بازیابی کنید درد را کاهش دهید و به شما اجازه دهد به بالاترین سطح عملکرد ممکن برسید  پس از عمل فیزیوتراپ به شما آموزش می دهد که چگونه با عصا , واکر راه بروید  تا از وارد شدن وزن به ناحیه جراحی جلوگیری شود .

هزینه عمل هالوکس والگوس چقدره ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *