مقالات پزشکی

ایدیوپاتیک چیست ؟

ایدیوپاتیک چیست
ایدیوپاتیک چیست

ایدیوپاتیک چیست ؟

بیماری ایدیوپاتیک یعنی بیماری ناشناخته , چرا عنوان بیماری ناشناخته را به خود گرفته است ؟ به این دلیل که منشأ و مکانیسم مشخصی ندارد ؛ با توجه به اینکه در عصر حاضر علم پیشرفت های زیادی کرده است اما با این حال برخی بیماری ها در علم پزشکی ناشناخته اند ؛ هر چند که ممکن است برخی مکانیزم های ایجاد شده آنها مشخص شده باشد اما به طور کلی علت اصلی آنها نامشخص می باشد  در چنین مواردی گفته می شود که منشأ بیماری Idiopathic است در ادامه بیشتر به بیماری ناشناخته می پردازیم . تیم جراحی بهار طب کاران در خصوص جراحی مفصل شارکو  مشاوره رایگان ارائه میکند . جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید و یا همراه ما باشید با :

  • مثال برای بیماری ناشناخته
  • چه بیماری هایی ایدیوپاتیک هستند ؟
  • کهیر بیماری ناشناخته
  • فیبروز ریوی Idiopathic
  • آرتریت ایدیوپاتیک کودکان و نوجوانان

عمل جراحی پای کلاب فوت

مثال برای بیماری ناشناخته

با ذکر مثال میتوان بیشتر به عارضه ایدیوپاتیک پی برد ؛ برای مثال آرتروز یا ساییدگی مفصلی می تواند بنا به یکی از این عوامل از جمله شکستگی داخلی مفصل , آسیب غضروف مصرفی و یا آسیب رباط های اطراف مفاصل ایجاد شود .

چه بیماری هایی ایدوپاتیک هستند ؟

با توجه به پیشرفت های علم پزشکی در دوران کنونی اما با این حال علت اصلی بیشتر بیماری ها همچنان ناشناخته باقی مانده است دلیل اصلی بیماری های خودایمنی و روماتولوژی از قبیل اسپوندیلیت , آنکیلوزان , آرتریت روماتوئید , واسکولیت ها و….. مشخص نیست پزشکان علت این بیماری ها را , مصرف سیگار , اضافه وزن , ویروس ها و عوامل ژنتیکی عنوان کرده اند .

کهیر بیماری ناشناخته

از جمله اختلالات نادر با منشأ ناشناخته کهیر و آنژیوادم مزمن ایدوپاتیک است که معمولا به مقادیر آزمایشگاهی طبیعی همراه بوده و شواهدی از بیماری سیستمیک در ان نیست به نظر نمی رسد که کهیر مزمن یک واکنش پوستی نشأت گرفته از آلرژن باشد ؛ این عارضه با واکنش های ناشی از آلرژن و یا کهیر فیزیکی که در آن انفیلتراسیون سلول های تک هسته ای در مجاور غعروق کوچک وجود دارد متفاوت بودهو بررسی پوست کهیرهای انفیلتراتیو را نشان می دهد که معمولا حاشیه های برجسته دارند گاهی اوقات نیز شکل یا اندازه هایی متغیر داشته اما به طور معمول گرد هستند .

بیماری هالوکس والگوس چیست ؟

فیبروز ریوی Idiopathic

فیبروز ریوی Idiopathic شایع ترین فیبروز ریه بودهکه موجب ایجاد زخم درون ریه می شود ؛ محل التیام زخم در این نوع بیماری Idiopathic مانند زخم هایی که پس از برش روی پوست صورت میگیرد ضخیم است که باعث شده جریان اکسیژن از ریه به خون آهسته شده و عملکرد طبیعی بدن تحت تأثیر قرار گیرد سطح پایین اکسیژن و ضخامت زیاد محل التیام زخم نفس کشیدن را دشوار می کند و متأسفانه درمانی برای این عارضه وجود ندارد .

آرتریت ایدیوپاتیک کودکان و نوجوانان

آرتریت Idiopathic گروهی از اختلالات بوده که با آرتریت مزمن مشخص می شود ؛ JIA بیماری روماتیسمی مزمن در کودکان بوده که علت اصلی معلولیت در آنها نیز به شمار می رود تشخیص این عارضه با در کودکان کمتر از 16 سال با آرتریت برای دست کم شش هفته همراه با رد دیگر علل آرتریت که قابل شناسایی باشند گذاشته می شود هم اکنون چندین معیار تشخیصی در رابطه با آتریت مزمن در نوجوانان زیر 16 سال وجود دارد که قابل قبول ترین معیار توسط کالج روماتولوژی آمریکا , مجتمع روماتیسم اروپا , و گروه روماتولوژی بین المللی ارائه شده است .

قیمت جراحی قد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *