مقالات پزشکی

همه چیز درباره ساق پا

ساق پا
ساق پا

همه چیز درباره ساق پا

به قسمت تحتانی استخوان دراز پا ساق پا می گویند ساق در بین زانو و مچ پا قرار گرفته است ساق بوسیله دو استخوان محکم و پایدار به نام های تیبیا و فیبولا استوار مانده است و دراطراف استخوان عضلاتی نرم  و سختی پوشش داده شده است این عضلات علاوه بر محافظت از استخوان به حرکات استخوان نیز کمک می کنند . تیم جراحی بهار طب کاران ارائه کننده خدمات جراحی  رشد استخوان تیبیا و افزایش قد با بکارگیری از تجهیزات الیزاروف در خدمت شماست . همراه ما باشید

جراحی پای کوتاه با بهار طب کاران

استخوان تیبیا

تیبیا یا درشت نی بعد از استخوان ران بزرگترین استخوان پا است و در عین حال بیشترین تحمل را در پایداری ساق پا دارد همه چیز درباره ساق پا تیبیا در قسمت فوقانی حجیم تر از پایین است با ران و در قسمت تهتانی با بالای مچ  یا  قاپ پا مفصل می شود این استخوان سر و گردن بزرگی دارد اما هرچه به سمت پایین کشیده شده است باریک و دوباره قسمت تهتانی آن بزرگ می شود قسمت فوقانی این استخوان ساختاری اسفنجی دارد در سطح اسفنجی آن دو کندیل وجود دارد به نامهای کندیل های  خارجی که بالاترین سطح تیبیا است و با ران مفصل می شود کندیل های داخلی که به شکل یک فرورفتگی در قسمت پایین تر از پلاتوی داخلی است .

استخوان تیبیا در کل سه قسمت اصلی دارد که متشکل از یک تنه با نام متافیز و دو سر به نام های دیافیز می نامند این بافت بسیار محکم و سفت اما توخالی مانند یک نی است و بافت نرمی به نام مغز استخوان در داخل استخوان وجود دارد .

استخوان فیبولا یا نازک نی

فیبولا استخوانی باریک و نازکتر از تیبیا است که در کنار تیبیا و در خارج از ساق قرار داردهمه چیز درباره ساق پا با اینکه در قسمت سر به ران متصل نمی شود اما مانند یک محافط در برابر فشارهای وارده در تیبیا عمل می کند قسمت بالایی نازک نی که متشکل از یک سر مکعبی شکل سر و گردن می باشد در قسمت وسط استخوان تنه  قراردارد تنه استخوان نیز سه جهت مختلف داخلی ، خارجی و خلفی دارد و همچنین کناره استخوان نیز از 3 حالت متغییر با هم برخوردار است .

  • قدامی
  • کنار داخلی خلفی
  • کمپارت های عمقی

کمپات های قدامی : تنه فیبولا به شکل یک مثلث دراز است از قسمت پایین در بیرون از قوزک قرار گرفته و تا بالاترین نقطه سر استخوان امتداد می یابد کمپارت های ساق متشکل از 4 عضله به نام های تیبیالیس ، اکستانسور بلند شست ، اکستانتور بلند انگشتان و فیبولاریس ترشیوس است کار این 4 عضله خم کردن پا است .

خلفی یا پشتی : در این کمپارتمان 3 عضله وجود دارد به نام های  عضله گاستریکانمیوس ،سولئوس و پلانتاریس

کمپارتمانهای خلفی عمقی : این قسمت از 4عضله تشکیل شده است که نام آنها تیبیالیس خلفی ، خم کننده های بلند انگشتان ، خمکننده بلند شست ، عضله پوپلیته است .

همه چیز درباره ساق پا هرکدام از استخوان های درشت نی و نازک نی دارای عضلاتی نرم و محکم هستند  هرکدام از این عضلات به روش خاصی در خم و راست کردن و چرخش پا به طرفین کمک می کنند عضلات نازک نی را پروگزیمال می نامند آنها به سر و گردن نازک نی متصل اند و تا قسمت کف پا متاتارس امتداد یافته و چسبیده اند .

عضلات فیبولا

به عضلات زیر فیبولا پرونئال می گویند که در قسمت فوقانی از روی استخوان عبور کرده و تا پایین پا بوسیله تاندونها به متاتارس پنجم متصل شده است .

اعصاب ساق پا

فقط استخوان و عضلات نیستند که در انجام حرکت و عملکرد صحیح پا فعالیت دارند عصب هایی هم وجود دارد که در احساس لمس پوست و تحریک عضلات فعالیت دارند مهمترین این عصب ها عصب تیبیال ، پرونئال ، سورال و سارن است .

شریان ها

در هرعضو از بدن مویرگها و سیاهرگهایی هم وجود دارد که برخی از آنان را نام می بریم

سرخرگ ها  : قدامی ، فیبولار ، تیبیال خلفی

سیاهرگ ها : صافن بزرگ و صافن کوچک

نمونه جراحی های افزایش قد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *