مقالات پزشکی

راه های درمان درد مفصل زانو

درد مفصل زانو
درد مفصل زانو

درمان مفصل زانو

زانو درد از جمله مشکلات رایج بین افراد بوده که می تواند دلیل مختلفی داشته باشد ؛ در ابتدا بهتر است که یک تشخیص صحیح از علت زانو درد داشته باشید تا بتوان روش درمانی متناسب با آن را انتخاب نمود درد زانو می تواند دلایل مختلفی از جمله آرتروز , آسیب دیدگی رباط , آسیب دیدگی غضروف یا پارگی مینیسک , نقرس و… داشته باشد ؛ برای درمان مفصل زانو ابتدا باید علت ایجاد درد را یافت . تیم جراحی بهار طب کاران با خدمات جراحی پاهای پرانتزی ، مفصل شارکو و تعویض مفصل زانو در خدمت شماست . برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و یا همراه ما بمانید با :

  • رایجترین علت درد مفصل زانو
  • روش های مؤثر در کاهش درد و درمان مفصل زانو

عمل جراحی پاهای پرانتزی  با درمان قطعی

رایج ترین علت درد مفصل زانو

دلایل درد مفصل زانو بسیار زیاد بوده و برای کاهش درد و درمان مفصل زانو ابتدا باید علت درد را تشخیص داد به عنوان مثال , التهاب , آرترزو مفاصل , تاندون , ساییدگی غضروف ها , نقرس کاذب , اضافه وزن و ورم کیسه های مفصلی از جمله علایمی بوده که موجب تغییر حالت زانو و فشار شدید به آن می شود .

علت درد مفصل زانو در زنان چیست ؟

زانو درد در زنان می توان به علت بروز آسیب دیدگی مانند پارگی رباط یا غضروف باشد مشکلات پزشکی مانند آرتریت , نقرس یا عفونت نیز  می تواند موجب زانو درد شود بسیاری از انواع زانو درد های خفیف به خوبی به اقدامات خود مراقبتی واکنش نشان می دهند فیزیوتراپی و بستن بریس زانو می تواند موجب کاهش درد شود .

علت زانو درد در جوانان چیست ؟

ممکن است شنیده باشید که علت زانو درد در زنان جوان معمولا انجام ورزش های حرفه ای است اما چیزی که بیشتر مردم نمی دانند این است که لازم نیست حتما یک ورزشکار حرفه ای باشید ؛ وجود این درد جوانان می تواند ناشی از رگ به رگ شدن و کشیدگی یا پارگی رباط ها و تاندون ها , مشکلات در تراز مانند قرار نداشتن کاسه زانو به درستی در داخل زانو یا صاف بودن کف پا , خم شدن مکرر زانو هنگام دویدن یا دیگر فعالیت ها , ضعیف یا سفت شدن عضلات ران , استفاده از تجهیزات آموزشی نامناسب و چرخش غیر طبیعی لگن به دلیل تعادل نداشتن در قدرت عضلات و انعطاف پذیری اطراف باسن از دیگر دلایل زانو درد در جوانان است .

هزینه عمل رشد قد چقدر است  ؟

روش های مؤثر در کاهش درد و درمان مفصل زانو

درمان آرتروز زانو با طب سنتی و داروی گیاهی :

آرتروز موجب درد در قسمت هایی از بدن از جمله انگشتان , زانو , آرنج , باسن و گردن می شود برای درمان مفصل زانو درد ناشی از آرتروز و کاهش درد آن می توان از درمان های گیاهی و طب سنتی کمک گرفت ؛در ادامه به 3 روش مؤثر اشاره می کنیم .

استفاده از سرکه سیب :

سرکه سیب سرشار از کلسیم , منیزیم , پتاسیم و فسفر بوده و تأثیر خوبی در کاهش درد آرتروز دارد ؛ یک قاشق سرکه سیب و عسل را به یک فنجان آب گرم اضافه نمایید و هر روز صبح ناشتا بنوشید .

استفاده از زنجبیل :

زنجبیل خاصیت ضد التهابی دارد ؛ شش قاشق چایخوری زنجبیل خشک ع شش قاشق چایخوری تخم زیره با سه قاشق چایخوری پودر فلفل سیاه ترکیب نموده و هر بار سه قاشق چایخوری از این مخلوط را با آب ترکیب و مصرف نمایید می توانید محل درد را با روغن زنجبیل ماساژ دهید .این کار موجب کاهش درد , التهاب و خشکی مفاصل می شود .

استفاده از پودر دارچین :

ترکیب نصف قاشق چایخوری پودر دارچین و یک قاشق غذاخوری عسل در یک فنجان آب گرم و خوردن این ترکیب هر روز به صورت ناشتا موحب کاهش درد ناشی از آرتروز می شود .

دارو برای کاهش زانو درد :

استفاده از داروهای ضد التهابی در کاهش درد و درمان مفصل زانو کمک می کند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ( NSAIDs ) بدون نسخه شامل آسپرین , ایبوپروفن و Naprosyn می باشند ؛ NSAID های تجویز شده شامل Celebrex , Relafen , Lodine , Indocin و… هستند ؛ استامینوفندر مقایسه با دیگر داروها برای التهاب اثر کمتری دارد در صورتی که داروهای ضد انقعد مصرف می کنید داروهای NSAID را با احتیاط مصرف کنید ،با توجه به نظر پزشک تزریق کورتیزون ؛ تزریق استروئید و یا تزریقات ضد التهابی نیز موجب کاهش در زانو می شود .

اصلاح کوتاهی پا با جراحی

فیزیوتراپی و بهبود درد زانو:

زانو درد می تواند در تحرک شما تأثیر منفی داشته باشد ؛ برای کاهش درد و درمان مفصل زانو می توانید از فیزیوتراپی کمک بگیرید ؛ فیزیوتراپی یا توانبخشی نوعی درمان است که ورزش و آموزش و مراقبت عملی برای تقویت عضلات و مفاصل ترکیب می کند ؛ فیزیوتراپی شما را توسط برنامه درمانی متناسب با نیاز خاص شما تمرین می دهد .

ورزش :

برخی ورزش ها و تمرینات با شدت کم برای تقویت پاها توصیه می شود از جمله این ورزش ها می توان به شنا , دوچرخه سواری , یوگا و پیاده روی اشاره نمود .

جراحی تعویض زانو :

بهبود زانو درد مزمن اصلی ترین دلیل اقدام برای جراحی تعویض زانو می باشد ؛ کاندیدای مناسب برای عمل جراحی مفصل زانو , افراد دارای درد شدید و بی وقفه در زانو , افراد دچار محدودیت حرکتی , کسانی که زانویشان بد شکل شده , افرادی که درمان های غیر جراحی بر روی آنها تأثیری نداشته و افرادی که در همه حال حتی استراحت زانو درد دارند , در این عمل پزشک با استفاده از پروتز های مصنوعی به بهبود وضعیت بیمار کمک کرده و پس از گذشت دوران نقاهت درد زانو کاملا از بین می رود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *