مقالات پزشکی

علائم دیسک کمر در ناحیه پاها چیست ؟

علائم دیسک کمر در ناحیه پاها چیست ؟
علائم دیسک کمر در ناحیه پاها چیست ؟

علایم دیسک کمر در پاها چیست ؟

دیسک کمر نوعی مشکل شایع در ستون فقرات بوده که بسیار دردناک است و عموما در مهره های اخر کمر ایجاد می شود ؛ این عارضه زمانی ایجاد می شود که مواد بین مهره ها بیرون زده و به نخاع و ریشه های عصب موجود در آن فشار وارد شود ؛ رایجترین فتق قسمت های پایینی پشت در ناحیه کمر پنج مهره نزدیک به انتهای ستون فقرات رخ می دهد یکی از دلایلی که در ناشی از آسیب به این ناحیه از ستون فقرات می تواند بسیار آزار دهنده باشد این است که این آسیب که ممکن است عصب سیاتیک که از قسمت های پایینی نخاع به سمت پاها می رود را تحریک نماید یکی از مهم ترین علایم دیسک کمر در پاها گسترش دردی بوده که از قسمت پایین کمر به ساق پا ( سیاتیک ) منتشر می شود . تیم جراحی بهار طب کاران با خدمات تعویض  مفصل لگن در خدمت شماست . پزشک فوق تخصص ارتوپد جناب دکتر شاهین فر در خصوص تعویض مفصل لگن مشاوره ارائه میکند . جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با :

  • علایم دیسک کمر در پاها
  • چه زمانی علایم دیسک کمر در پاها ظاهر می شود ؟
  • تشخیص دیسک کمر
  • راه های درمانی دیسک کمر

هزینه تعویض مفصل لگن چنده ؟

علایم دیسک کمر در پاها

احساس درد در کمر , باسن , ران و ساق پا :

یکی از مهمترین علایم دیسک کمر در پاها احساس درد در کمر , باسن , ران پا و ساق می باشد ممکن است این درد در نواحی ساق پا نیز حس شود این درد در مسیر عصب سیاتیک گسترش پیدا کرده و رادیوکولوپاتی نام دارد و حالتی شبیه به تیرکشیدن یا حالت سوزشی دارد .

بی حسی پاها و دیسک کمر :

در قسمت هایی که اعصاب آسیب دیده اند مانند کمر و پاها فرد احساس بی حسی و گزگز می کند .

سوزش :

از دیگر علایم دیسک کمر در پاها احساس سوزش بوده که ممکن است مربوط به علایم دیسک کمر یا عصب سیاتیک باشد ممکن است این درد یک یا دو پا را درگیر کند احساس سوزش می تواند در کمر و لگن شدیدتر و در پایین پا کمتر باشد به دلیل فشرده شدن اعصاب این دردها ایجاد می شود .

احساس ضعف در اندام :

با ایجاد دیسک کمر ماهیچه هایی که از طریق این اعصاب هدایت می شوند نیز ضعیف شده و فرد احساس می کند که مانند قبل توانایی استفاده از اندام ها را  ندارد احساس ضعف باعث می شود که فرد هنگام راه رفتن یا بلند کردن اشیاء احساس ناتوانی کند .

احساس سردی و گرمی :

زمانی که دیسک کمر یا یک آسیب عصبی رخ دهد رشته های عصبی عملکرد درستی نداشته و اندام هایی مانند پاها نمی توانند دما را تنظیم نمایند و فرد در ناحیه پاها احساس سرما کند در این صورت اعصابی که دما را تشخیص می دهند دچار آسیب شده اند ؛ حال اگر اعصاب مانند دیسک کمر فشرده یا آسیب دیده شده باشد نمی تواند به طور طبیعی سیگنال را ارسال کند و در این حالت فرد احساس گرما می کند این حالت با گذشت زمان به سوزش تبدیل شده و در قسمت های مختلف و کمر گسترش می یابد .

از دیگر علایم دیسک کمر در پاها می توان به احساس گرفتگی و سفت شدن عضلات اطراف ناحیه آسیب دیده لاغری ران و ساق پا ,احساس خارش همراه با سوزن سوزن شدن , دشواری در حرکت دادن پاها به جلو به ویژه در ناحیه مچ پا و کهیر در پاها می باشد .

بهترین روش درمان کوتاهی پا  چیست  ؟

چه زمانی علایم دیسک کمر در پا ظاهر می شود ؟

بیرون زدگی دیسک شامل چند مرحله است .

مرحله اول :

در ابتدا به مرور ضعیف و ساییده شده و انعطاف خود را از دست می دهند.

مرحله دوم :

در این مرحله با کمترین آسیب و یا ضربه به دیسک ها فرد به کمر درد کوتاه مدت دچار می شود .

مرحله سوم :

در این مرحله دیسک بیرون زده و دچار ترک خوردگی آسیب می شود که در کنار درد علایم دیگری را به همراه دارد در صورتی که در این مرحله درمان نشود هسته ژله مانند دیسک ممکن است بیرون زده و به نخاع فشار وارد کند فرد در این مرحله با علایم شدید درد در پاها مواجه خواهد شد , مشاهده علایم دیسک در پاها نشان از وضعیت پیشرفته این بیماری است .

تشخیص دیسک کمر

  • گرفتن شرح حال پزشکی برای درک اینکه بیماری از چه زمانی آغاز شده و درچه مواقعی شدید می شود .
  • تست فیزیکی توسط ارتوپد
  • آزمایشات تصویربرداری از جمله اشعه ایکس , سی تی اسکن , ام آر آی
  • آزمایش عصب
  • دیسکوگرام

روش های درمانی دیسک کمر

روش های غیر جراحی دیسک کمر :

اگر دیسک کمر خفیف باشد  ممکن است از طریق فرآیندی به نام تحلیل به خودی خود بر طرف شود یعنی اینکه قطعات دیسک توسط بدن جذب شوند در صورت درمان گزینه های درمانی غیر جراحی شامل ؛ استفاده از دارو استراحت , طب سوزنی , فیزیوتراپی , تمرینات خانگی , آب درمانی و تزریق استروئید باشد ؛ پزشک برای تسکین درد داروهای مسکن و ضد التهاب غیر استروئیدی مانند استامینوفن , ایبوپروفن و ناپروکسن سدیم , داروهای شل کننده عضلات و استروئیدها را تجویز می کند هنگامی که درد شدید است استروئیدها مستقیما در ستون فقرات تزریق می شوند این روش تحت هدایت اشعه ایکس بوده و شامل تزریق کورتیکواسترودها و بی حسی موضعی به فضای اپیدورال ستون فقرات می باشد .

روش  جراحی دیسک کمر :

اگر با روش های درمانی غیر جراحی درد ناشی از دیسک کمر بهبود نیافت پزشک روش جراحی را پیشنهاد می کند رایج ترین روش جراحی دیسک کمر تکنیک دیسککتومی می باشد , هنگامی که دیسک روی ریشه عصبی فشار وارد کند  با این جراحی بخشی از دیسک برداشته می شود گاهی ممکن جراح تشخیص دهد کل دیسک برداشته شود برای انجام این تکنیک برش کوچکی در کمر یا گردن ایجاد می شود .

هزینه عمل افزایش قد چنده ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *