مقالات پزشکی

آرتریت روماتوئید چیست ؟

آرتریت روماتوئید
آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید چیست ؟

در رابطه آرتریت روماتوئید و یا روماتیسم مفصلی ,باید گفت که این عارضه نوعی بیماری خود ایمنی بوده که موجب التهاب مزمن مفاصل می شود در این عارضه سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت های بدن حمله ور می شود این نوع بر خلالف ساییدگی مفاصل روی لایه پوشاننده مفاصل تأثیر گذاشته موجب التهاب آن گردیده و در نهایت باعث فرسودگی استخوان و تغییر شکل مفصل می شود ؛ در خصوص علایم آن نمی توان به نشانه های ثابتی اشاره نمود زیرا نشانه های آن در افراد مختلف متفاوت بوده و ممکن است که هر فرد علایم متفاوتی را داشته باشد حملات علایم روماتیسم مفصلی را شعله ور شدن و دوره هایی که علایم کمتری دارد را بهبودی می نامند . تیم جراحی بهار طب کاران بهترین مرکز جراحی پای کلاب فوت مشاوره رایگان ارائه میکند . جهت دریافت مشاوره از طریق واتساپ پیام خود را ارسال کنید و یا با شماره های تماس ارتباط برقرار کنید .

  • رایجترین علایم آرتریت روماتوئید
  • علت اصلی روماتیسم مفصلی
  • درمان قطعی آرتریت روماتوئید
  • مواد غذایی تسکین دهنده درد آرتریت

هزینه جراحی پای کلاب فوت

رایجترین علایم آرتریت روماتوئید

به طور معمول آرتریت روماتوئید در ابتدا مفاصل کوچک مانند دو مفصل انگشت دست و مفصل انگشت پار ا درگیر می کند علایم ان در دست به ندرت در قسمت دیستال یا بیرونی ترین بخش مفاصل صورت میگیرد این عارضه ممکن است در یک مفصل بزرگ مانند زانو یا شانه شروع و از مفصلی به مفصل دیگر انتقال یابد رایج ترین علایم این عارضه شامل موارد زیر است :

  • متورم , گرمی و حساس شدن مفاصل
  • خشکی و سفتی مفصل به خصوص در صبح
  • اشتها نداشتن به غذا
  • درد حین حرکت یا در حالت استراحت
  • تغییر شکل تاندون ها و رباط ها و کاهش دامنه حرکتی
  • تب خفیف و خستگی بیش از حد

علت اصلی روماتیسم مفصلی

گفتیم که آرتریت روماتوئید نوعی بیماری خود ایمنی است یعنی از عملکرد غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن نشأت میگیرد در این بیماری خود ایمنی بدن به جای اینکه به ویروس ها و باکتری ها حمله کند به طور تصادفی به بافت سالم حمله می کند در این عارضه نیز بدن به بافت مفصلی خود حمله می کند؛ در روماتیسم مفصلی تولید سلول های سفید خون بیش از حد است , بافتی که حفره های مفاصل را پوشانده و موجب التهاب می شود این امر می تواند باعث فرسایش مفصل , کاهش حرکت و یا ممکن است موجب صدمه به دیگر قسمت ها مانند رگ های خونی , قلب , چشم و ریه شود . مهم ترین علت روملتیسم مفصلی شامل , جنسیت ( در زنان 70 درصد بیشتر از مردان است ) , آسیب و ضربه , اضافه وزن , برخی آلاینده ها ( مانند سیگار , دود تنباکو , گردو غبار سیلیس و.. ) عفونت های میکروبی مانند عفونت لثه به خصوص gingivalis , عفونت ادار مانند mirabilis است .

درمان قطعی آرتریت روماتوئید

در صورتی که پزشک به روماتیسم مفصلی دچار مشکوک باشد ممکن است که انجام آزمایشاتی را از بیمار درخواست کند این آزمایش ها شامل تصویر برداری پزشکی توسط اشعه ایکس , اولتراسوند یا ام آر آی ,و آزمایش آنتی بادی های روماتوئید فاکتور و ضد پپتید حلقوی سیترولینه است , برای درمان این بیماری بهتر است که هر چه زودتر اقدام کرد با با این حال در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای آن وجود ندارد این عارضه نیاز به درمان و مراقبت همیشگی دارد .

داروهای روماتیسم مفصلی :

این داروهای عبارتند از داروهای بیولوژیک , داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی , استروئیدها و داروهای ضد درد .

آیا جراحی درمان مناسبی است ؟

هنگامی که این بیماری پیشرفت کند و دردها غیر قتبل تحمل باشند ممکن است عمل جراحی توسط پزشک تجویز شود یکی از جراحی های معمول در این زمینه جایگزین کردن مفاصل زانو و ران است از دیگر جراحی ها می توان به بازسازی تاندوم و یا آرتروسکوپی است .

سایر داروهای برای روماتیسک مفصلی :

از دیگر داروها که بیمار با ان احساس آرامش کرده است می توان به داروهای آرام بخش , طب سوزنی مکمل هایی مانند روغن ماهی , روغن بذر گاو زبان و پنجه گربه بوده که در صوذت استفاده ا مکمل ها با پزشک مشورت کنید تا تداخل دارویی پیش نیاید

جدید ترین دارو آرتریت روماتوئید :

جدید ترین داروی رونمایی شده در کشور داروی بیوسیمیلارحاوی ماده فعال دارویی آناکینرا می باشد که نوعی عامل سرکوب کننده ایمنی محسوب می شود این نوع پروتئین هایی هستند که توسط بدن ساخته و هماهنگ کننده ارتباط بین سلولی می باشند و به کنترل فعالیت های سلولی کمک می کنند .

مواد غذایی تسکین دهنده درد آرتریت

مواد غذایی که در ناشی از آرتریت را کاهش می دهند شامل اسفناج , گردو , زنجبیل , گیلاس , ویتامین C , زردچوبه , ماهی های چرب , سیر , کلم بروکلی , کلم بروکسل . گل کلم

مشاوره جراحی افزایش قد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *