مقالات پزشکی

عمل استئوتومی زانو چیست ؟

عمل استئوتومی زانو
عمل استئوتومی زانو

عمل استئوتومی زانو چیست ؟

استئوتومی به مفهوم برش زدن استخوان است ؛ عمل استئوتومی زانو به مفهوم برش زدن و تغییر شکل دادن قسمتی از استخوان ساق و استخوان ران است این عمل برای کاهش فشار به زانو صورت میگیرد هنگامی که فرد در مراحل ابتدایی آرتروز است و تنها یک سمت از زانو آسیب دیده این عمل انجام می شود در این عمل توسط وسایل مخصوص استخوانی که انحراف دارد برش داده شده و توسط پیچ و پلاک فیکس در وضعیت درست قرار گرفته تا در امتداد مناسب به درستی جوش بخورد .مهم ترین هدف از این عمل اصلاح چرخش غیر طبیعی استخوان بوده تا بدین طریق از فشار بیش از حد به مفاصل مجاور جلوگیری شود انواع مختلف این جراحی شامل گوه باز , گوه بسته و گنبدی شکل است . تیم جراحی بهار طب کاران با خدمات جراحی افزایش قد  ، جراحی دست کوتاه و پاهای کوتاه و پرانتزی در خدمت شماست . جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با :

 • نحوه جراحی استئوتومی زانو
 • مزایا و عوارض عمل استئوتومی زانو
 • راه رفتن پس از عمل استئوتومی
 • هزینه جراحی استئوتومی زانو
 • بهترین کاندیدا برای استئوتومی زانو
 • مراقبت های پس از استئوتومی زانو

هزینه عمل افزایش قد

نحوه جراحی استئوتومی زانو

این جراحی حدود یک تا دو ساعت زمان می برد که در آن از زیر کاسه زانو برشی در قسمت جلو زانو زده می شود زیر کنترل عکس با پین محل استخوان تعیین شده و برش در استخوان به شکل ناکامل زده می شود لبه استخوان در حد نیاز باز شده و فضای ایجاد شده با گرافت استخوانی پر می شود محل با پیچ و پلاک فیکس شده و در زمان سپری شدن روند بهبودی در ناحیه اصلاح را نگه می دارند .

مزایا و عوارض عمل استئوتومی زانو

مزایای جراحی استئوتومی زانو شامل , حفظ آناتومی زانو و رفع مشکل آن , عدم نیاز به تعویض مفصل زانو , امکان انجام حرکات سنگین پس از دوره نقاهت و نیز افزایش طول عمر مفصل زانو است ؛ اما در رابطه با عوارض و مشکلات این عمل نیز می توان به مورادی از جمله , طولانی تر بودن دوره نقاهت پس از جراحی در مقایسه با جراحی تعویض مفصل ؛ عدم تحمل وزن بیمار توسط زانو ؛ در مقایسه باجراحی تعویض مفصل میزان کاهش درد کم تر است و اینکه ممکن است جراحی تعویض مفصل با مشکل رو به رو شود .

پای کلاب فوت چیست  ؟

راه رفتن پس از عمل استئوتومی

دروان نقاهت جراحی استئوتومی زانو چقدر است ؟ در رابطه با این سوأل باید گفت در روز های ابتدایی بهتر است تا برخی حرکات ورزشی غیر فعال تحت نظر پزشک صورت پذیرد این حرکات از سفتی پاها جلوگیری می کنند ؛ 2 تا 3 روز پس از عمل فرد ممکن است تعریق شبانه داشته باشد این فرآیند امری طبیعی است ؛ 6 روز پس از جراحی محل برش ترمیم شده و بخیه را جدا می کنند در دوران نقاهت از برس یا آتل جراحی استفاده می شود پس از 6 هفته ممکن است بتوان نیروی کمی را با مشورت پزشک و شرایط زانو روی زانو ها اعمال کرد در دوران نقاهت یک پزشک فیزیوتراپ ورزش های مناسب زانو را به رفد آموزش می دهد پس از 3 تا 6 ماه فرد به فعالیت روزمره خود باز  میگردد .

هزینه جراحی استئوتومی زانو

هزینه عمل استئوتومی زانو به نظر پزشک و وضعیت بیمار بستگی دارد در افرادی که وضعیت قوس پاهایشان وخیم تر است هزینه بالا بوده و در تعدادی دیگر که وضعیت بهتری دارند و زودتر برای درمان نزد پزشک مراجعه می کنند هزینه کمتر است . همچنین در تعیین هزینه می توان به عواملی از جمله پزشک متخصص در حیطه ارتوپد , نوع بیمارستان , وضعیت بیمار و بیمه اشاره نمود .

بهترین کاندیدا برای استئوتومی زانو

 • افراد با وزن مناسب
 • افراد کمتر از 60 سال
 • افرادی که یک سمت زانویشان آسیب دیده
 • افرادی که می خواهند زانو را به شکل 90 درجه خم و راست کنند
 • افرادی که زندگی سالمی دارند .

مراقبت های پس از استئوتومی زانو

مراقبت های پس از عمل استئوتومی زانو در موفقیت بودن عمل و تسریع بهبودی فرد نقش مؤثری دارند برای تسکین درد طبق دستور پزشک فرد داروهای مسکن را مرتب و به موقع استفاده نماید ؛ یک روز پس از جراحی فرد باید بتواند بایستد و زانوی خود را خم نماید ؛ از دیگر نکات مراقبتی می توان به استحمام تعویض باند , پوشیده نگه داشتن زخم در استحمام و عدم نفوذ آب به آن , استفاده از زانو بند به مدت 1 تا 3 هفته , فیزیوتراپی منظم 2 تا 4 هفته , استفاده از واکر هنگام راه رفتن تا یک ماه , عدم رانندگی به مدت 4 تا 6 هفته , برنامه غذایی حاوی فیبر و عدم انجام فعالیت های سنگین را نام برد .

عمل جراحی مفصل شارکو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *