مقالات پزشکی

علت ورم مفاصل انگشتان دست

علت ورم مفاصل انگشتان دست
علت ورم مفاصل انگشتان دست

علت ورم مفاصل انگشتان دست

مفاصل انگشتان دست از جمله مهم ترین مفاصل بدن بوده چرا که بیشتر کارهای روزانه توسط دست و انگشتان دست صورت میگیرد با اینکه انگشتان دست ما اهمیت فوق العاده بالایی دارند اما برخی از افراد توجهی به سلامت انگشتان خود نمی کنند همین موضوع نیز باعث شده تا قابلیت های حرکت انگشتان کماکان کمتر شده و دچار مشکلاتی از جمله التهاب و سفتی این قسمت از بدن شود ورم انگشت می تواند علت های مختلفی داشته باشد گاهی این تورم به خودی خود برطرف می شود اما گاهی ممکن است علت ورم مفاصل انگشتان دست آرتروز , نقرس و یا ایجاد یک تومور غیر سرطانی باشد . کلینیک بهار طب کاران کلینیک تخصصی جراحی مفصل شارکو با مشاوره رایگان در خدمت شماست . جهت برقراری ارتباط با شماره های درج شده در وبسایت و یا از طریق واتساپ انتهای برگه  موارد را به ما اعلام نمایید و یا همراه ما باشید با ادامه مطلب

هزینه جراحی مفصل شارکو

6 مورد از رایجترین علت ورم مفاصل انگشتان دست

آسیب و ضربه مفاصل انگشتان دست :

از جمله دلایل و علت ورم مفاصل انگشتان دست آسیب دیدن این مفاصل می باشد که ناشی از پارگی رباط , کشیدگی انگشت , در رفتگی یا شکستگی استخوان و نیز آسیب رسیدن به تاندوم باشد .

درمان آسیب مفاصل انگشتان دست

 در صورتی که این آسیب ها شدید نباشد می توان با استفاده از مسکن , کمپرس یخ و یا بی حرکت نگه داشتن انگشت آن را برطرف کرد اما در صورت شدید بودن وضعیت به طوری که نتوان انگشت را به طور کامل صاف نمود و درد شدید همراه با تب باشد باید به پزشک مراجعه کرد .

عفونت مفاصل انگشتان دست :

یکی از رایجترین دلایل برای ورم مفاصل انگشتان دست ایجاد عفونت است به خصوص برای افرادی که در مزارع و کارگاه های ساختمانی کار می کنند از شایع ترین عفونت های باکتریایی استافیلوکوکوس بوده , عفونت های قارچی شامل گونه های تریکوفیتون , میکروسپوروم و اپیدرموفیتون و نیز و نیز ویروس هرپس سیمپلکس ( HSV ) از شایعترین عفونت ویروسی می باشد .علایم عفونت مفاصل شامل آبسه ع تیرگی پوست , گرما در نزدیکی تورم و درد است .

جراحی پای کلاب فوت در تهران

درمان عفونت مفاصل انگشتان دست :

به طور معمول HSV به خودی خود بر طرف می شود و در غیر این صورت از درمان ویروسی استفاده نمایید عفونت های باکتریایی نیز توسط آنتی بیوتیک ها بر طرف می شود و برای عفونت های قارچی نیز پزشک داروهای ضد قارچ موضوعی را تجویز می کند .

ورزش کردن :

گاهی اوقات علت ورم مفاصل انگشتان دست ورزش کردن بوده که فرد هنگام تمرینات ورزشی متوجه ورم دست ها و انگشتان دست می شوند چرا که هنگام ورزش بدن گرم شده برای اینکه بدن خنک شود خون به سطح نزدیک تر شده تا که گرما بر طرف شود گاهی مشکل ممکن است جدیتر از این حرف ها باشد و خبر از بیماری جدی تر با عنوان هیپوناترمی دهد این بیماری زمان ورزش کردن زیاد و نوشیدن آب فراوان بدون اینکه جایگزینی برای الکترولیت های از دست رفته در نظر گرفته شود صورت میگیرد در هیپوناترمی از غلظت سدیم خون تا حد خطرناکی کاسته می شود .علایم این بیماری شامل سردرد , سرگیجه , تشنج و یا حتی ممکن است فرد به کما رود .

درمان ورم مفاصل انگشتان دست به دلیل ورزش یا هیپوناترمی :

در صورتی که علت این مشکل تمرینات ورزشی است با استراحت یا کاهش تمرینات بر طرف می شود اما اگر علت هیپوناترمی باشد درمان به میزان پایین بودن سدیم خون بستگی دارد برخی نیازمند سرم نمکی داخل وریدی , برخی نوشیدن مایعات کافی , و تعدادی نیز که سدیم خونشان به شذت پایین است نیازمند بستری در بیمارستان خواهند بود

بارداری :

در دوران بارداری به طور معمول کمی از انگشتان دست و پا ورم می کند اما در صورتی که این تورم به خصوص در سه ماه پایانی بارداری  همراه با سردرد , تاری دید و دشواری در تنفس باشد ممکن است فرد دچار پرواکلامپسی شده باشد .

درمان پراکلامپسی :

در صورتی که پراکلامپسی خفیف باشد پزشک تحت نظر بودن فرد را که شامل آزمایش ادرار و خون و سونوگرافی است پیشنهاد می کند در موارد شدید برای عدم بروز تشنج و نیز کنترول فشار خون توسط پزشک داروهای درون وریدی پیشنهاد می شود .

نقرس :

نقرس موجب درد و تورم اغلبا در انگشتان بزرگ پا و ندرتا در انگشتان دست می شود این مشکل زمانی پیش می آید که اسید اوریک خون بالا رود و در مفصل به کریستال تبدیل شود .اسید اوریک محصول زائد در بدن بوده که در نتیجه تجزیه ماده ای با عنوان پورین تولید می کند غذاهایی مانند صدف , الکل و جگر شامل پورین هستند علایم این بیماری شامل درد شدید , حرارت , ورم و تغییر رنگ است .

درمان نقرس :

از جمله داروهایی که موجب کاهش تورم انگشتان دست بوده و پزشک تجویز می کند شامل  , مسکن ها , استروئیدها داروهای ضد التهابی مانند کلشیسین ها برای کاهش سطح اوریک داروهایی مانند آلوپورینول ها  را نام برد .

همه چیز درباره جراحی افزایش قد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *