مقالات پزشکی

شکستگی استخوان ترقوه

شکستگی استخوان ترقوه
شکستگی استخوان ترقوه

شکستگی استخوان ترقوه

ترقوه یا استخوان چنبری که با عنوان کلاویکل نیز شناخته می شود , استخوان دراز بدن بوده که به شکل افق قرار دارد و وزن اندام فوقاتی را به تنه منتقل می کند و موجب دور نگهداشتن بازو از بدن می شود , این استخوان نخستین استخوانی بوده که در بدن انسان و جنین به روش داخل غشایی استخوان می شود ؛ یکی از مشکلاتی که برای این استخوان ممکن است اتفاق بیافتد شکستگی استخوان ترقوه بوده که  به دلیل سقوط روی شانه یا روی بازوست که علاوه بر دردناک بودن حرکت بازو را نیز سخت می کند .در اکثر موارد این شکستگی ها نیاز به درمان جراحی نداشته و قابل درمان است با این حال در برخی موارد نیاز به جراحی دیده می شود . تیم جراحی بهار طب کاران با خدمات جراحی تضمینی رشد قد و بیماریهای ناهنجاری رشد استخوان و مفاصل در خدمت شماست . برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و یا همراه ما بمانید با :

 • انواع شکستگی های ترقوه
 • 5 علایم رایج در شکستگی استخوان ترقوه
 • تشخیص شکستگی استخوان کلاویکل
 • عواقب درمان نشدن شکستگی در استخوان ترقوه
 • مدت زمان جوش خوردن استخوان شکسته ترقوه
 • نحوه درمان شکستگی استخوان ترقوه
 • نحوه خوابیدن پس از شکستگی ترقوه

مشاوره جراحی رشد قد کوتاه

انواع شکستگی های ترقوه

 • 15 درصد شکستگی در یک سوم لترال
 • 80 درصد شگستگی در یک سوم میانی
 • 50 درصد شکستگی در یک سوم مدیال

5 علایم  رایج در شکستگی استخوان ترقوه

 • حالت پایین افتادن شانه به سمت جلو و پایین
 • محدودیت حرکت باز و و دردناک بودن محل شکستگی
 • تورم , التهاب , درد و حساسیت در محل شکستگی
 • شنیده شدن صدای تق مانند حین شکسته شدن استخوان
 • بی حسی یا مور مور شدن محل شکستگی

تشخیص شکستگی استخوان کلاویکل

در صورتی که مشکوک به شکستگی استخوان ترقوه بودید می بایستی که فورا به پزشک مراجعه نمایید پزشک برای تشخیص ناحیه آسیب دیده را بررسی و در رابطه با اتفاقی که منجر به وارد شدن آسیب به این قسمت از بدن شده است سوالاتی می پرسد و عکس برداری با اشعه ایکس را تجویز می کند در صورتی که پزشک احتمال دهد شریان ها , اعصاب یا به مفصل شانه آسیب وارد شده است ممکن است برخی روش های دیگر مانند آرتریو گرافی یا آرتریوگرام , سی تی اسکن و یا اولتراسوند را پیشنهاد کند .

عواقب درمان نشدن شکستگی در استخوان ترقوه

این نوع شکستگی باید به موقع درمان شود زیرا عدم درمان آن عواقبی مانند ایجاد توده در استخوان , آسیب به رگ خونی یا عصب , تدخیر در بهبودی و در نهایت آرتروز را به دنبال خواهد داشت .

مدت زمان جوش خوردن استخوان شکسته ترقوه

مدت زمان جوش خوردن شکستگی استخوان ترقوه به عوامل مختلفی از قبیل سن , محل شکستگی و تعداد قطعات شکسته شده استخوان بستگی دارد ؛ بهبود این نوع شکستگی در کودکان کمتر از 8 سال ممکن است 5 هفته و در بزرگسالان 6 تا 8 هفته به طول بیانجامد , ترمیم شکستگی در بزرگسالان و نوجوانانی که رشدشان متوقف شده است ده تا دوازده هفته طول می کشد بیشتر این نوع شکستگی در بزرگسالان تا 4 ماه کاملا بهبود می یابد .

نحوه درمان شکستگی استخوان ترقوه

درمان های غیر جراحی شکستگی کلاویکل چیست ؟

ثابت نگهداشتن دست با آویز :

به طور معمول بلافاصله پس از شکستگی برای ثابت و بی حرکت نگهداشتن دست از یک آویز ساده بازویی استفاده می شود .

استفاده از داروهای مسکن :

استفاده از داروهای مسکن ماند استامینوفین موجب تسکین درد می شوند .

اصلاح کوتاهی انگشت

فیزیوتراپی :

اگر چه در شکستگی استخوان ترقوه حرکت دست دردناک است اما برای جلوگیری از سفتی مهم است که بیمار پس از آسیب دیدن تمرینات مرتبط به آرنج را شروع کند .

دستگاه محرک استخوان :

در این روش توسط دستگاه محرک استخوان که امواج مغناطیسی پالس را تحریک می کند انجام می شود دستگاه محرک کوچک استخوان باید روزانه 20 دقیقه روی پوست قرار بگیرد و هر روز تکرار شود .

درمان جراحی شکستگی کلاویکل چگونه است ؟

در صورتی که به شکل قابل توجهی لبه های شکسته استخوان ها از جای خود تغییر کند پزشک برای درمان روش جراحی را تجویز می کند برای جراحی حتما پزشک با تجربه را انتخاب نمایید تا دچار مشکلاتی مانند کوتاه شدن استخوان و… نشوید همه جراحی های شکستگی ها به ویژه جراحی ترقوه شامل پیوند استخوان تثبیت داخلی یا خارجی است .

پیوند استخوان :

در این روش از استخوانی دیگر برای پیوند استفاده می شود و این استخوان مانند داربست عمل می کند استخوان های تازه با تأمین مواد شیمیایی مورد نیاز به محل آسیب دیده کمک می کند تا درمان شکستگی به خوبی صورت پذیرد .

تثبیت داخلی :

نحوه تثبیت داخلی وصل کردن صفحات و پیچ های فلزی در قسمت خارجی استخوان بوده که توسط جراح صورت می پذیرد , تثبیت داخلی به علت متصل نشدن استخوان های داخلی انجام می شود , ممکن است پس از انجام فیکس استخوان ها جراحی دوم نیاز باشد , پزشک برای بهبودی و تثبیت بهتر از میله یا صفحه بزرگتری استفاده می کند می توان برای بهبود سریع تر و بهتر ترفیکساسیون را به همراه پیوند انجام داد .

نحوه خوابیدن پس از شکستگی ترقوه

بهترین نحوه خوابیدن پس از شکستگی کلاویکل به صورت طاق باز بوده و به پهلو خوابیدن به ترقوه و ستون فقرات پس از جراحی ترقوه فشار وارد می کند .

درمان پای کوتاه با جراحی

6 نظر در “شکستگی استخوان ترقوه

 1. عبدلی گفت:

  ۲سال پیش تصادف کردم واستخوان ترقوه شانه چپم شکست اونو عمل نکردم الان نه درد داره نه مانع ازانجام کارم میشه فقط چندساعت از شانه راستم بلندتر شده یعنی مانند سرشونه بدنسازان بالا اومده آیا مشکل جدی پیدا میکنه عملش کنم یا عملش نکنم تقریبا ۳سال ازش میگزره

 2. پارمیس گفت:

  سلام خسته نباشی ترقوه یک ماه شکسته الان بیرون زده چیکار کنم باید عمل سه یا بهتر میشه سه دکتر رفتم میگن نیازی به جراحی نیست ولی ظاهر مناسبی ندارند سنم ۱۵

  1. سهیلا گفت:

   سلام ترقوه پسرم دوازده سالشه شکسته یک ماه تو گچ بود الان باز کرده ولی استخوان ها توی عکس بعد از بازکردن گچ هنوز روی هم هستند یعنی لبه های استخوان ها به هم نرسیدن کتفش افتاده شده
   استخوان رو نباید جا مینداختن بعد گچ میگرفتن
   همین حالت برای بعدش مشکلی ندارد
   لطفاً راهنمایی کنید

 3. سهیلا گفت:

  سلام ترقوه پسرم دوازده سالشه شکسته یک ماه تو گچ بود الان باز کرده ولی استخوان ها توی عکس بعد از بازکردن گچ هنوز روی هم هستند یعنی لبه های استخوان ها به هم نرسیدن کتفش افتاده شده
  استخوان رو نباید جا مینداختن بعد گچ میگرفتن
  همین حالت برای بعدش مشکلی ندارد
  لطفاً راهنمایی کنید

  1. shahinfar گفت:

   با سلام . عکس و توضیحات به شماره ۰۹۳۵۸۵۴۰۸۹۳ ارسال بشه

 4. اخضر گفت:

  سلام مادرم سه سال پیش تصادف کرده ترقوه ش شانه چپش شکسته دکتر عملش نکرد الان درد داره رفتیم عکس انداختیم دکتر گفت جوش نخورده ایا احتیاج به عمل داره سن مادرم ۶۸ سالشه بنظرت چکار کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *