مقالات پزشکی

شکستگی مچ دست

شکستگی مچ دست
شکستگی مچ دست

شکستگی مچ دست

یکی از شکستگی های رایج در استخوان های بدن شکستگی مچ دست است ؛ که معمولا به علت سقوط روی مچ دست , آسیب های ورزشی و یا تصادف با وسایل نقلیه رخ می دهد ؛ تشخیص شکستگی مچ دست به علت شکستگی ظریف بودن استخوانچه های آن دشوار است در صورتی که درمان شکستگی مج دست به موقع صورت نگیرد می تواند موجب عواقب خطرناکی مانند بد جوش خوردن و بد شکلی فرم دست , آتروز و سفتی و یا آسیب به عصب را به دنبال داشته باشد . تیم جراحی بهار طب کاران با خدمات جراحی رشد انگشت مادرزادی دست ها و پاها در خدمت شماست . برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید و یا همراه ما بمانید با :

 • علایم شکستگی در مچ دست
 • نحوه تشخیص شکستگی مچ دست
 • انواع شکستگی در مچ دست
 • روش های درمانی شکستگی مچ دست
 • طول درمان شکستگی در مچ دست
 • مراقبت های پس از باز کردن گچ یا عمل شکستگی در مچ دست

عمل سندروم کوتاهی انگشت

علایم شکستگی در مچ دست

 • تورم و درد
 • کبودی
 • بدفرمی در ناحیه مچ دست
 • دشواری در حرکت مچ یا انجام کار
 • سردی یا گز گز در ناحیه دست
 • خواب رفتن نوک انگشتان دست

نحوه تشخیص شکستگی مچ دست

 • عکس برداری اشعه ایکس
 • اسکن ( این روش برای پیدا کردن شکستگی نهفته مؤثر بوده و ممکن است در عکسبرداری اشعه ایکس شکستگی دیده نشود اما پزشک مشکوک به شکستگی باشد .)
 • سی تی اسکن و ام آر آی (در رابطه با جزئیات شکستگی و آسیب دیدگی احتمالی رباط و تاندون ممکن است پزشک درخواست کند که بیماری سی تی اسکن یا اسکن ام آر آی انجام دهد . )

انواع شکستگی در مچ دست

شکستگی کالیس :

در این نوع محل شکستگی در پایین ترین قسمت استخوان رادیوس است خط شکستگی تا سطح مفصلی مچ دو دست یکی دو سانتی متر فاصله دارد اما شکستگی می تواند چند تکه بوده یا خط شکستگی می تواند به درون سطح مفصل ادامه یابد در این نوع شکستگی بیمار هنگام زمین خوردن برای عدم آسیب رسیدن به سر و صورت دست خود را به جلو دراز کرده و کف دست نخستین جایی است که به زمین می خورد .

جراحی پاهای پرانتزی در تهران

شسستگی اسمیت :

گاهی هنگام زمین خوردن فرد ضربه به پشت دست وارد می شوددر این حالت قطعه جا به جا شده به طرف جلو جا به جا می شود .

شکستگی استیلوئید :

هنگامی که برجستگی کناری پایین استخوان رادیوس در قسمت مچ دست شکسته شودشکستگی استیلوئید نام دارد این نوع بر اثر حرکت ناگهانی مچ دست به سمت خارج رخ می دهد .

شکستگی دررفتگی بارتون :

هنگامی که خط شکستگی به داخل سطح مفصل وارد و سپس کلیه استخوان های کف دست به همراه قطعه شکسته شده جا به جا شوددر رفتگی همراه با شکستگی رخ می دهد .

شکستگی صفحه رشد مچ دست :

اگر در کودکان شکستگی پایین استخوان رادیوس رخ دهد  صفحه رشد مچ دست آسیب می بیند .

روش های درمانی شکستگی مچ دست

روش های غیر جراحی :

برای بهبود صحیح شکستگی مچ دست باید استخوان تا مدتی ثابت و بی حرکت نگهداشته شود برای این کار می توان از مچ بند یا آتل استفاده نمود .همچنین برای کاهش درد می توانید از داروهای مسکن مانند استامیونوفن , ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم استفاده کنید ؛ پس از باز کردن گچ به احتمال زیاد برای بازگرداندن تحرک و کاهش خشکی نیاز به انجام تمرینات باز توانی یا فیزیوتراپی خواهید داشت .

روش های جراحی :

اگر روش های فوق پاسخ گو نباشد  و به رباط های مجاور آسیب وارد شده باشد ؛ شکستگی شدید بوده و یا شکستگی به داخل مفصل وارد شده باشند و یا اینکه شکستگی های متعدد رخ داده , شکستگی جا به جا شده یا تکه های شل شده وارد یک مفصل شوند؛  فرد نیاز به جراحی داشته باشد و لازم است برای حفظ موقعیت صحیح استخوان هادر دوران بهبودی از پیچ و پلاک کردن آنهاو یا پیوند استخوان استفاده شود .

طول درمان شکستگی در مچ دست

معمولا حدود یک هفته مچ دست را گچ می گیرندالبته گچ بسته به میزان و وخامت شکستگی ممکن است حدود 6 تا 8 هفته یا بیشتر نیاز باشد که مجدد دست گچ گرفته شود ؛ طول درمان به عوامل زیادی از جمله نوع شکستگی , سن , شغل , سلامتی کلی , سطح فعالیت و… بستگی دارد .

مراقبت های پس از باز کردن گچ یا عمل شکستگی در مچ دست

یکی از مهم ترین نکات پس از باز کردن گچ دست تغذیه است ؛ خوردن لبنیاتی مانند شیر , ماست , پنیر و دیگر مواد دارای کلسیم را فراموش نکنید همچنین آب قلم حیواناتی مانند گاو و گوسفند سرشار از کلسیم است , میوه ها و سبزی ها که دارای ویتامین c هستند می توانند به کلاژن سازی که پروتئینی مهم برای بهبود استخوان است کمک کند ؛ ممکن است پس از باز کردن گچ دست ناحیه شکستگی کمی ورم کرده باشدکه کاملا طبیعی است اما اگر بیش از حد طبیعی بود به پزشک متخصص ارتوپد مراجعه نمایید ؛ در صورتی که عمل شکستگی مچ دست را انجام داده اید مراقبت های بهداشتی پس از گذاشتن پین در مچ دست بسیار مهم است در ابتدا از فردی بخواهید دستهایش را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون کاملا بشوید و با دستمال تمیز خشک نماید سپس یک حوله تمیز را زیر محل جراحی شده پهن کند و محلول نرمال سالین در ظرفی ریخته و با گوش پاک کن به تمام قسمت هایی که پین گذاشته شده بمالد این کار باید به قدری تکرار شود تا ترشحات خشک شده از پوست و پین جدا شود و هیچ زائده ای بین پین یا پوست خارجی نچسبیده باشد سپس با یک گوش پاک کن تمیز پوست اطراف پین کاملا خشک شوددر نهایت تمام پوست محل تماس با پین را به بتادین آغشته نموده و روی هر پین یک گاز استریل قرار دهید و روی آن را پانسمان کنید .

هزینه جراحی  افزایش قد بعد از بلوغ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *