مقالات پزشکی

علائم آسیب دیدن مینیسک زانو چیست ؟

علایم آسیب دیدن مینیسک زانو چیست ؟
علایم آسیب دیدن مینیسک زانو چیست ؟

علایم آسیب دیدن مینیسک زانو چیست ؟

مینیسک قطعه ای C شکل از جنس غضروف بوده که مانند یک بالشتک بین استخوان ران و درشت نی عمل می کند و موجب ثبات هر چه بیشتر مفصل زانو می شود هر مفصل زانو دو عدد مینیسک دارد در هنگام فعالیت هایی که مفصل زانو را تحت فشار قرار می دهد یا می چرخانند ممکن است این مینیسک ها آسیب ببینند؛ مینیسک وظیفه دارد وزن بدن را در سراسر مفصل زانو به یک اندازه توزیع کند , پارگی مینیسک یکی از شایع ترین آسیب های زانوست علایم آسیب دیدن مینیسک زانو و پارگی آن شامل درد , تورم , سفتی زانو و.. اگر این علایم را داشتید و پس از مدتی بر طرف نشد حتما به پزشک مراجعه کنید . تیم جراحی بهار طب کاران با خدمات جراحی رشد قد ، افزایش طول انگشت  ، تعویض مفصل زانو و مشکلات ناهنجاری رشد در خدمت شماست . برای مشاوره و استعلام هزینه های جراحی با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با  :

  • مهم ترین علایم آسیب دیدن مینیسک زانو
  • علت آسیب دیدن مینیسک زانو چیست ؟
  • نحوه تشخیص و تست پارگی مینیسک زانو
  • روش هاس درمانی پارگی مینیسک
  • سوالات پر تکرار کاربران

هزینه تعویض مفصل زانو چقدر است ؟

مهم ترین علایم آسیب دیدن مینیسک زانو

هنگام خم و راست کردن یا آسیب دیدن مینیسک فرد صدای بدی از زانویش می شوند , از مهم ترین علایم آسیب دیدن مینیسک زانو , کشیدگی و پارگی مینیسک می توان به درد زانو اشاره کرد به ویژه اینکه این درد در حین لمس ناحیه مورد نظر و یا با چرخاندن یا پیچاندن زانو احساس شود ؛  از دیگر نشانه های آسیب دیدن مینیسک , تورم زان , خشک و سفت شدن زانو عدم توانایی حرکت زانو در یک دامنه حرکت کامل  , سرو صدای زانو و احساس قفل شدن , گیرکردن , یا گرفتگی زانو و ناتوانی در صاف کردن آن است ؛ همچنین فرد هنگام راه رفتن در زانوی خود احساس ناپایداری دارد و حین راه رفتن زانوی وی در رفته و خالی می شود بسیاری احساس خالی کردن زانو را به صورت خالی کردن زانو توصیف می کنند ؛ در صورت مشاهده این علایم و عدم بهبود آن پس از گذشت چند روز حتما به پزشک مراجعه کنید .

علت آسیب دیدن مینیسک زانو چیست ؟

 به علایم آسیب دیدن مینیسک زانو اشاره کردیم اما علت این مشکل چه چیز می تواند باشد ؟ در طول فعالیت هایی که موجب برخورد مستقیم می شوند یا فشار ناشی از یک چرخش یا پیچش محکم امکان پارگی مینیسک زانو وجود دارد از علت های خالی کردن زانو می توان به یک حرکت محوری یا چرخشی ناگهانی , یک اسکات عمقی و یا بلند کردن یک وزنه سنگین اشاره نمود که می توانند موجب پارگی مینیسک شود .

نحوه تشخیص و تست پارگی مینیسک زانو

در این تست بیمار به شکم می خوابد و زانو 90 درجه خم می شود , پزشک با قرار دادن محکم زانو یا دست خود روی بالا خلف ران بیمار , ران را ثابت می کند در ادامه پا را گرفته و حین چرخاندن تیبیا به داخل و خارج یک نیروی فشارنده به سمت پایین وارد می کند در در هنگام فشار دادن برای پاره شدن مینیسک زانو مثبت است .

  • اشعه ایکس ( این آزمایش پارگی مینیسک را تشخیص نمی دهد اما نشان می دهد که دلایلی مانند آرتروز برای زانو درد شما وجود دارد یا نه )
  • MRI ( از غضروف و رباط ها عکس میگیرد تا تشخیص دهد آیا پارگی مینیسک وجود دارد یا نه اما 100 درصد قابل اعتماد نیست . )
  • آرتوسکوپی (در صورتی که با روش های فوق پزشک نتواند پارگی مینیسک را تشخیص دهد از آرتوسکوپی استفاده می کند . )
کلینیک جراحی انگشت قطع شده

روش های درمانی پارگی مینیسک

درمان بدون جراحی :

به زانوی خود استراحت دهید از عصا برای تحمل وزن روی مفصل استفاده نموده و از هر نوع فعالیتی که زانو در شما را تشدید کند اجتناب نمایید هر سه چهار ساعت به مدت نیم ساعت بر روی محل آسیب دیده کمپرس یخ قرار دهید اگر زانوی خود را بالاتر از قلب قرار دهید تورم زانو کاهش می یابد همچنین می توانید برای کاهش درد و تورم از داروهایی مانند ایبوپروفن , آسپرین یا داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی استفاده کنید , ممکن است پزشک برای تقویت عضلات فیزیوتراپی را به شما پیشنهاد کند و نیز فیزیوتراپ شما ممکن است برای کاهش تورم و سفتی از تکنیک ماساژ استفاده کند .

درمان به روش جراحی :

اگر روش های فوق پاسخ گو نباشد پزشک شما جراحی را پیشنهاد می کند ؛ در این روش یک برش بزرگ بر روی زانو ایجاد شده و موجب می شود که کل مفصل زانو در معرض دید کامل جراح قرار گیرد در این حالت جراح می تواند به طور کامل مفصل رامورد معاینه قرار دهد و بتواند محل پارگی را به درستی تشخیص دهد عمل جراحی مینیسک زانو به روش آرتوسکوپی حدود 2 ساعت طول می کشد و پس از عمل اگر بیمار علاوه بر داروهایی که پزشک برای او تجویز می کند اگر نیاز به ابزار کمی مانند بریس برای راه رفتن نیاز داشته باشد این ابزار به بیمار داده می شود .

سوالات پر تکرار کاربران

آیا پیاده روی برای پارگی مینیسک ضرر دارد ؟

خیر پیاده روی برای افرادی که دچار آسیب دی قسمت زانو شده اند مفید است و بی تحرکی برای آن ضرر دارد

برای پارگی مینیسک چی بخوریم ؟

مصرف مواد غذایی مفید و تغذیه سالم موجب تقویت بدن می شود ویتامین ها , پروتئین ها و کلسیم جزء این مواد هستند .

آیا پارگی مینیسک زانو ترمیم می شود ؟

پارگی که درد زیادی به همراه داشته باشد یا حرکت زانو را مختل کند نیاز به جراحی یا ترمیم قسمت پاره شده مینیسک دارد  پارگی های پیچیده معمولا برای اصلاح قسمت آسیب دیده مینیسک نیاز به جراحی دارند .

تمرینات ورزشی برای مینیسک زانو کدام است ؟

مینی اسکوات , تقویت عضلات چهار سر ران , بلند کردن مستقیم پا از رو به رو , صاف کردن زانو در حالت درازکش , تقویت همسرینگ با پاشنه , بلند کردن پاشنه پا در حالت ایستاده و حرکت کلمز از تمرینات ورزشی مؤثر برای درمان مینیسک آسی دیده زانو محسوب می شود .

هزینه عمل افزایش قد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *